لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

هشدار سازمان ملل: خطر قحطی ۶ میلیون نفر را در افغانستان تهدید می‌کند


یک مرد افغان در میان بسته‌های غذایی که برای کمک‌ها به خانواده های نیازمند روی زمین چیده شده ایستاده است. کابل، افغانستان - ۱۶ فوریه ۲۰۲۲
یک مرد افغان در میان بسته‌های غذایی که برای کمک‌ها به خانواده های نیازمند روی زمین چیده شده ایستاده است. کابل، افغانستان - ۱۶ فوریه ۲۰۲۲

مسئول امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد، مارتین گریفیث، روز دوشنبه در سخنانی به شواری امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد که افغانستان با فقر عمیقی مواجه است.

گریفیث می‌گوید در حالی که بحران‌ها در این کشور افزایش یافته است، خطر وقوع قحطی ۶ میلیون نفر را نیز تهدید می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، گریفیث از اهدا‌کنندگان کمک‌‌های بین المللی خواست تا کمک‌های مالی را برای توسعه اقتصادی افغانستان بازگردانند و به سرعت ۷۷۰ میلیون دلار برای کمک به افغان‌ها برای فصل زمستان فراهم کنند.

این درحالی است که این بحث تامین هزینه در این خصوص، به موضوع کشمکش آمریکا با روسیه و چین شد.

مارتین گریفیث به شورای امنیت سازمان ملل گفت که افغانستان با بحران‌های متعددی از جمله بحران‌های انسانی، اقتصادی، آب و هوایی، گرسنگی و مالی روبرو است.

گریفیث گفت که بیش از نیمی از جمعیت حدود ۲۴ میلیون نفری افغانستان به کمک نیاز دارند و نزدیک به ۱۹ میلیون نفر با وضعیت ناامنی شدید غذایی روبرو هستند.

لیندا توماس‌گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، طالبان را به تحمیل سیاست‌هایی متهم کرد که به جای محافظت از مردم افغانستان، آنها را سرکوب می‌کند و باعث گرسنگی آنها می‌شود.

توماس‌گرینفیلد گفت آمریکا در سال گذشته بیش از ۷۷۵ میلیون دلار به افغان ها در این کشور و منطقه کمک بشردوستانه کرده است.

یک سال پیش و پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه اسلام‌گرای طالبان قدرت را در این کشور در دست گرفت.

XS
SM
MD
LG