لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

وضعیت مبهم جشنواره فیلم فجر؛ اسامی نهایی فیلم‌ها «پنجم بهمن منتشر» خواهد شد


 جشنواره فیلم فجر
جشنواره فیلم فجر

در شرایطی که تنها چند روز تا آغاز چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر باقی است، هنوز اسامی فیلم‌های حاضر در این رویداد دولتی اعلام نشده است.

ابتدا قرار بود تا اسامی آثار شرکت‌کننده در بخش رقابتی «سودای سیمرغ» پنجشنبه ۱۵ دی اعلام شود ولی به گفته روابط عمومی جشنواره انتشار این فهرست به «دلیل شرایط کشور در ماه‌های گذشته» به تأخیر افتاد.

به گفته دبیرخانه جشنواره «برخی از صاحبان آثار» خواستار اختصاص زمان بیشتری برای تحویل نسخه نهایی فیلم خود شد‌ند.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه‌های اخیر خود با رسانه‌های داخلی ایران، با اشاره به اینکه «فیلم‌های زیادی» خواهان شرکت در جشنواره فجر هستند، گفته است که هیئت انتخاب بزودی اسامی نهایی آثار بخش رقابتی سودای سیمرغ را اعلام می‌کند.

این در حالی است که اسامی اعضای هیئت انتخاب نیز بر خلاف سال‌های گذشته با تأخیر اعلام شد که می‌تواند ناشی از عدم علاقه هنرمندان سرشناس برای همکاری با این دوره جشنواره فیلم فجر باشد.

حبیب احمدزاده، رضا پورحسین، روح‌الله سهرابی، محمدرضا شرف‌الدین، پرویز شیخ طادی، محمدرضا عباسیان، و محمد حسین نیرومند اعضای هیئت انتخاب این دوره هستند که همگی مرد، و از چهره‌های نزدیک به حکومت یا به اصطلاح «خودی» محسوب می‌شوند.

به گفته مجتبی امینی، دبیر جشنواره، اسامی نهایی فیلم‌ها و برنامه اکران ۵ بهمن منتشر خواهد شد.

بر خلاف ادعاهای مقامات، با توجه به اعتراضات سراسری و فضای عمومی کشور، گفته می‌شود که گزینش تعداد کافی فیلم برای چهل‌ویکمین جشنواره فجر با چالش‌های زیادی همراه است.

با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از سینماگران بصورت علنی یا غیرعلنی علیه جشنواره موضوع گرفتند، به نظر می‌رسد که تحریم این رویداد سینمایی بسیار جدی است.

در هفته‌های اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کرده است تا با ارائه بسته‌های تشویقی و امتیازاتی مانند اولویت اکران یا وعده نمایش در سینماهای ممتاز کشور هنرمندان را تشویق به شرکت در جشنواره کند.

هرچند که رسانه‌های محافظه‌کاری مانند کیهان خواستار برخورد شدید با هنرمندان حامی معترضان و حذف آنها از بدنه سینمای ایران هستند، ولی به نظر می‌رسد که حداقل تا این لحظه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال رایزنی با برخی از این سینماگران است تا تنور جشنواره را داغ کند.

«بهشت تبهکاران» ساخته مسعود جعفری جوزانی، «پرونده باز است» به کارگردانی کیومرث پوراحمد، «استاد» ساخته بهروز افخمی، و «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری از جمله آثاری هستند که به گزارش برخی رسانه‌ها احتمال شرکت آنها در جشنواره قوت گرفته است.

با توجه به ساختار حکومتی سینمای ایرانیان شاید کناره‌گیری علنی سینماگران از جشنواره فجر امکان‌پذیر نباشد ولی احتمال دارد که تعدادی از فیلم‌ها به بهانه مشکلات فنی یا تکنیکی به جشنواره نروند.

تحریم جشنواره فجر
تحریم جشنواره فجر

در شرایطی که بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که به تماشای فیلم‌های این دوره نخواهند رفت و جشنواره فجر را تحریم می‌کنند، دبیرخانه جشنواره از نمایش فیلم‌ها در سینماهای بیشتری خبر دارد.

به گفته روابط عمومی جشنواره، امسال فیلم‌های این دوره جشنواره برای نخستین بار در سینماهای شهرهای پرند و قرچک در استان تهران، و اطلس در منطقه یک تهران اکران می‌شوند. شاید یکی از دلایل پخش فیلم‌ها در تعداد بیشتری از سینماها، توجیه خلوت بودن پردیس‌های جشنواره به دلیل تحریم هنردوستان باشد.

در خبر دیگری در ارتباط با جشنواره، اعلام شد که بهروز افخمی فصل جدید برنامه تلویزیونی «هفت» را اجرا می‌کند. او که یکی از سینماگران نزدیک به حکومت محسوب می‌شود، در روزهای برگزاری جشنواره، ویژه‌ برنامه‌ای را نیز به این مناسبت روی آنتن خواهد برد.

برنامه هفت که ابتدا با هدف نقد و بررسی آثار سینمای ایران آغاز به کار کرد، به تدریج به تریبونی برای حمله و انتقاد از هنرمندان مستقل و غیر حکومتی تبدیل شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG