لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

هنرمندان سرشناس ایرانی اعدام دو جوان معترض دیگر را محکوم کردند


محمد حسینی (راست) و محمدمهدی کرمی
محمد حسینی (راست) و محمدمهدی کرمی

اعدام سید محمد حسینی و محمد مهدی کرمی دو تن از معترضین جوان، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و با واکنش‌های زیادی از سوی هنرمندان و چهره‌های مشهور ایرانی همراه شده است.

هنرمندان ضمن انتقاد شدید از فرآیند «ناعادلانه دادرسی» این دو معترض جوان که به گفته آنها «بیگناه» بودند، به شدت از اعدام یا «قتل» شتاب‌زده سید محمد حسینی و محمد مهدی کرمی توسط جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

گلشیفته فراهانی در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در یک پست اینستاگرامی نوشت:« جمهوری کشتار نشان داده اگر یک قدم عقب بنشینیم صد قدم به جلو خواهد برداشت. روزهای مهمی پیش روست. باید نشان دهیم «هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه» فقط یک شعار نیست. حقیقتی است که جمهوری اسلامی باید از آن‌ بترسد.

نازنین بنیادی، فعال حقوق بشر و بازیگر بین‌المللی سینما، نیز در توییتی به این اعدام‌ها واکنش نشان داد و نوشت: «رژیم قاتل جمهوری اسلامی دو معترض دیگر محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را اعدام کرد. شرم بر جامعه جهانی و رهبران که جلوی جنایات جمهوری اسلامی را نگرفتند.»گوگوش خواننده نامدار ایرانی در واکنش به اعدام محمد حسینی و محمد مهدی کرمی بخش کوتاهی از کنسرتش را در حساب کاربری خود در اینستاگرم به اشتراک گذاشت که «مرگ بر جمهوری اسلامی» را فریاد می‌زند. او در توضیح این ویدئو نوشت «وحشی‌ترین حکومت تاریخ.»حامد فرد رپ‌خوان ایرانی درباره اعدام دو معترض ایرانی در توئیتر نوشت «محمد حسینی یک مشروطه‌خواه وطن پرست بود. به جرم وطن‌پرستی او را کشتند. ورزشکار بود.» این هنرمند درباره محمد مهدی کرمی گفت :«جوانی که آرزو داشت روزی مدال المپیک به گردنش آویخته شود، طناب دار به گردنش آویخته شد.»شهره آغداشلو بازیگر ایرانی دربار اعدام دو معترض ایرانی در اینستاگرم نوشت «شرم بر آن‌هایی که با کمکشان می‌توانند جلوی این رژیم خونخوار را بگیرند اما در عوض چشمانشان را بروی جنایات رژیم بسته‌اند. او افزود «وقت اعدام این جنایتکاران هم بزودی فرا میرسه. نه فراموش میکنیم و نه میبخشیم.»ابی خواننده سرشناس ایرانی در واکنش به اعدام محمد حسینی و محمد مهدی کرمی از معترضان ایرانی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت «دو جوان رعنای دیگر توسط دژخیمان کثیف حکومت اسلامی به قتل رسیدند.»سروش لشکری مشهور به «هیچکس» رپ‌خوان ایرانی در واکنش به اعدام دو معترض ایرانی دیگر در استوری حساب کاربری خود در اینستاگرم نوشت «جمهوری اسلامی محمد مهدی کرمی و محمد حسینی رو به قتل رسوند.» او در ادامه افزود «قهرمانای ما جاودانه‌ان…راهتون ادامه داره و قاتلینتون کشته میشن...»


مهناز افشار بازیگر ایرانی با اشاره به کشتار «فرزندان بیگناه» ایران که در آسمان و زمین کشته می‌شوند، در توییتر نوشت «حکومتی که با ترساندن و تهدید و قتل و اعدام سعی در ماندن خودش داره برای هر انسان آزاده و شریفی مُرده و قطعاً دیگه نباید پشیزی برای طرفدارانش ارزش داشته باشه.»اعدام این دو معترض ایرانی در شرایطی صورت گرفت که اخیراً بیش از پنجاه ستاره مشهور سینما و تأتر جهان از جمله کیت بلانشت، جیسون موموآ، برایان کرانستون، ماریون کوتیار، و سموئل ال جکسون در یک کلیپ تصویری خواستار عدم اعدام معترضان بازداشت شده ایرانی توسط حکومت شدند. این ویدئو با تلاش نیکول نجفی، آنا لیلی امیرپور، و موژان مارنو هنرمندان ایرانی آمریکایی تهیه شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG