لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

ادامه اعتراضات سراسری و ریزش شدید تماشاگران؛ مردم به سینما نمی‌روند


ادامه اعتراضات سراسری ایران، صنعت سینمای کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران، باعث کاهش چشمگیر تعداد تماشاگران در ماه آبان شد و اکثر آثار اکران شده در هفته‌های اخیر در گیشه شکست خورده‌‌اند.

براساس آمار موجود، در این ماه ۲۶ فیلم در بیش از ۴۴ هزار سانس در سینماهای ایران اکران شدند. این در حالی است که تنها ۶۲۴ هزار بلیط فروخته شده، و درآمد کل سینمای ایران فقط حدود ۱۷ میلیارد تومان بوده است.

این درحالی است که انیمیشن ایرانی «لوپتو»، و فیلم‌های «انفرادی»، «پسر دلفینی»، «ابلق»، «دوزیست»، و «بخارست» که در فهرست آثار پرفروش قرار دارند نیز از این پدیده آسیب دیده‌اند. انیمیشن لوپتو تنها توانسته حدود سه میلیارد تومان در گیشه فروش کند که رقمی در حد فاجعه است.

انیمیشن ایرانی لوپتو
انیمیشن ایرانی لوپتو

گزارش‌های موجود نشان می‌دهد که در جریان اعتراضات اخیر، تعدادی از سینماها به دلیل شرایط امنیتی، با عدم استقبال مردم، سئانس‌های خود را کاهش داده‌اند، یا در بعضی روزها بصورت کامل تعطیل کرده‌اند.

بررسی روند آماری سینمای ایران نشان می‌دهد که در شرایط عادی باید در ماه آبان حدود ۲ میلیون و پانصد هزار بلیط در گیشه فروخته می‌شد ولی تعداد تماشاگران تنها به ۶۲۴ هزار نفر بالغ شده که حدود ۲ میلیون نفر کمتر از حد انتظار است.

این آمار نشان می‌دهد که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، سینمای ایران در این ماه نزدیک به ۶۴ میلیارد تومان ضرر کرده است.

پوستری از فیلم‌ بخارست
پوستری از فیلم‌ بخارست

این در حالی است که سینمای ایران حتی پیش از آغاز دور جدید اعتراضات با ریزش شدید مخاطب مواجه بود و به دلایل مختلفی از جمله حکومتی شدن جریان اصلی سینما، بسیاری از تماشاگران خود را از دست داده است.

به عقیده کارشناسان، صنعت سینمای ایران با بحرانی جدی مواجه است و در صورت ادامه این روند، بسیاری از سینماها مجبور به تعدیل نیرو، کاهش سئانس‌ها، یا تعطیلی کامل خواهند شد.

هرچند که صاحبان سینماها امیدوار بودند تا پاییز امسال با اکران برخی فیلم‌ها با هنرنمایی بازیگران مطرح تا حدی به کسب و کار خود رونق دهند، ولی با توجه به شرایط کنونی بسیاری از تهیه‌کنندگان علاقه‌ای به نمایش فیلم‌های خود ندارند و نمی‌خواهند تا سرمایه خود را به خطر بیندازند.

از طرفی حمایت برخی از چهره‌های سرشناس از اعتراضات مردمی، و بیانیه شدیدالحن خانه سینما علیه دستگیری برخی از این هنرمندان توسط نیروهای امنیتی، اکران تعدادی از فیلم‌های سینمایی دیگر را نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG