لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۱

تشدید فشارها در آستانه سالگرد مهسا امینی؛ بازداشت ۵ شهروند در تهران و تبریز


فشار بر فعالان مدنی و دادخواهان در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ افزایش یافته است

در ادامه فشارها بر فعالان مدنی در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی، دو شهروند در تبریز و سه عضو یک خانواده در تهران بازداشت شدند.

بنا بر گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور، امیرحسین آقایی و محمدرضا موحد، دو شهروند ساکن تبریز، توسط نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، این دو شهروند روز چهارشنبه بازداشت شده‌اند و از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب به آنها اطلاعی در دست نیست.

محمدرضا موحد در این گزارش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل معرفی شده که سابقه بازداشت در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را نیز دارد و با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

هرانا همچنین به نقل از منبع مطلع گزارش داده که نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی زهرا صفایی، پرستو معینی و محمد مسعود معینی، که هر سه عضو یک خانواده هستند، را در خانه آنها در تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل کردند.

از علت بازداشت این سه شهروند که پیش از این نیز سابقه بازداشت و تحمل زندان داشته‌اند، نیز اطلاعی در دست نیست.

هم‌زمان با این بازداشت‌ها، نرگس محمدی زندانی سیاسی مدافع حقوق بشر در پیامی از زندان اوین بازداشت و شکنجه و کشتار و اعدام جوانان در خیابان و زندان را موجب «فلاکت، انزجار، و تزلزل هراس‌آلود» جمهوری اسلامی دانسته است.

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشار بر فعالان مدنی و سیاسی و همچنین خانواده‌های دادخواه افزایش یافته و شماری از آنان بازداشت شده‌اند.

از جمله، آرمین رستمی برادر آیدا رستمی، از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ روز چهارشنبه ۲۲ شهریور بازداشت شد.

با این حال امجد امینی، پدر مهسا امینی، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا از در پیش بودن برگزاری مراسم سالگرد برای دخترش خبر داده و گفته است: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، نیز پیشتر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

پیش از آن نیز جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفته بود: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی؛ مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG