لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

تعلیق دانشجویان در آستانه سالگرد اعتراضات؛ ۱۵ دانشجوی  دانشگاه بیرجند یک ترم محروم شدند


عکسی از یکی از تجمعات دانشجویی - آرشیو
عکسی از یکی از تجمعات دانشجویی - آرشیو

شورای صنفی دانشجویان کشور روز پنجشنبه ۲۳ شهریور اعلام کرد کمیته انضباطی دانشگاه بیرجند در یک هفته گذشته برای دست‌کم ۱۵ دانشجو حکم یک ترم تعلیق صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، برای هیچ‌ یک از این دانشجویان، پیش از این احضاریه‌ای ابلاغ نشده بود و اساسا پرونده‌ای هم نداشته‌اند.

شورای صنفی دانشجویان کشور روز چهارشنبه هم از احضار دست‌کم ۳۰ دانشجوی دانشگاه بهشتی در آستانه‌ سالگرد اعتراضات سراسری و بازگشایی دانشگاه‌ها خبر داد.

بنابر این گزارش، دانشجویان برای «اخذ تعهد» به «حراست کل» این دانشگاه احضار شده‌اند و از آنها تعهدی مبنی بر «عدم شرکت در اعتراضات احتمالی» ترم جدید گرفته شده است.

بنابر اعلام این شورا برخی از دانشجویان که پیش‌تر نیز تماس‌های تهدیدآمیزی را از «شمار‌ه‌های خصوصی» دریافت کرده بودند، بار دیگر توسط «حراست» مورد تهدید قرار گرفتند.

دانشجویانی که حاضر به امضای تعهدنامه نشده‌اند نیز توسط حراست تهدید به «ممانعت از فارغ‌التحصیلی‌شان شدند.»

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، تماس‌ نهادهای امنیتی و احضار دانشجویان و فعالین دانشجویی در اغلب دانشگاه‌ها افزایش یافته است.

در همین رابطه در روزهای پایانی مرداد نیز کانال‌های خبری دانشجویی از احضار و بازجویی شماری از دانشجویان دانشگاه‌های جندی‌شاپور اهواز، امیرکبیر تهران، و صنعتی اصفهان به نهادهای امنیتی خبر دادند.

شورای صنفی دانشجویان ایران سه‌شنبه ۲۴ مرداد بر اساس «گزارشات واصله» اعلام کرد که «دست‌کم ۱۳ دانشجو» در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، «۱۰ دانشجو» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، و «چند دانشجو» نیز در دانشگاه صنعتی اصفهان «تماس‌هایی تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند و به دفاتر پیگیری احضار شده‌اند.»

این نهاد صنفی دانشجویان ایران، گزارش‌های مشابهی نیز از دانشگاه‌های «تهران، علوم پزشکی اصفهان، و فردوسی مشهد» دریافت کرده بود.

روزنامه شرق نیز دوشنبه ۲۳ مرداد گزارش داد که شماری از دانشجویان سه دانشگاه علامه، بهشتی، و تربیت مدرس در تهران به مراجع امنیتی و قضایی احضار شده‌اند و هم‌زمان، ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه بوعلی در همدان نیز از ورود به خوابگاه دانشجویی منع شده‌اند.

نیره توحیدی، استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، پیشتر در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا افزایش فشار بر استادان و دانشجویان در ایران را به منزله موج سوم انقلاب فرهنگی دانسته و گفته است که این فشارها تأثیرات مخربی بر کل جامعه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG