لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

فشار جمهوری اسلامی بر خانواده‌های دادخواه؛ برادر آیدا رستمی، از کشته‌شدگان اعتراضات، بازداشت شد


آرمین و آیدا رستمی.
آرمین و آیدا رستمی.

در ادامه فشارهای جمهوری اسلامی بر فعالان مدنی، قربانیان و خانواده‌های دادخواه آرمین رستمی برادر آیدا رستمی، از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۱۴۰۱، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور بازداشت شد.

آیدا رستمی، پزشک امدادگر معترضان مجروح، پس از شناسایی توسط ماموران حکومتی ناپدید و سپس جسد او با چشم تخلیه شده و آثار شکنجه بر پیکرش به خانواده‌اش تحویل شد.

آرمین رستمی تیرماه امسال در سالروز تولد خواهرش از پزشکان خواسته بود به یاد آیدا رستمی بیماران را رایگان مداوا کنند. مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران، دادبان، تاکید کرده است که آرمین رستمی «در تمام این روزها دادخواه خون خواهرش بوده است.»

در هفته‌های اخیر و همزمان با نزدیک‌شدن نخستین سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارها بر خانواده‌های فعالان حقوق بشر و خانواده‌های دادخواه و کشته‌شدگان شدت گرفته است و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی در مورد اعمال فشار بر زندانیان سیاسی و نیز فعالان صنفی و مدنی در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.

در این ارتباط، نزدیکان برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات سال قبل به صدای آمریکا گفته‌اند که نهادهای اطلاعاتی که مسئولیت سرکوب اعتراضات را به عهده دارند، به خانواده‌های جان‌باختگان هشدار داده‌اند در سالگرد مهسا امینی در مکان‌های عمومی حضور نیابند.

با این حال امجد امینی، پدر مهسا امینی، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا از درپیش بودن برگزاری مراسم سالگرد برای دخترش خبر داده و گفته است: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

XS
SM
MD
LG