لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

شلیک مرگبار نیروی انتظامی به یک جوان؛ هه‌نگاو: نهادهای حکومتی پیکر او را ربودند


تصویری که «هه‌نگاو» از حامد باقری منتشر کرده است.
تصویری که «هه‌نگاو» از حامد باقری منتشر کرده است.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» می‌گوید ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در گلشهر کرج یک جوان کُرد را «پس از دعوت از مردم برای برپایی تجمع اعتراضی» با شلیک «چهار گلوله» کشتند و نهادهای حکومتی هم پیکر او را ربودند.

هه‌نگاو نوشته است حامد باقری، اهل اسلام‌آباد غرب، پس از دعوت از مردم برای برپایی تجمع اعتراضی در یکی از خیابان‌های گلشهر کرج، با نیروهای حکومتی درگیر شد و با شلیک مستقیم ماموران کشته شد.

بر اساس این گزارش، حامد باقری، شعارهای اعتراضی نیز علیه جمهوری اسلامی ایران سر داده بود. هه‌نگاو روز چهارشنبه ۲۲ شهریور نوشت خانواده این جوان کُرد موفق به دیدن پیکر فرزندشان نشده‌اند و نهادهای حکومتی از تحویل «جنازه ربوده‌شده» خودداری می‌کنند.

حمید هداوند، فرمانده انتظامی استان البرز بدون نام بردن از حامد باقری، کشته‌شدن «یک جوان در چهارراه گلزار منطقه گلشهر کرج» را تایید کرده ولی مدعی شده است که او با «سلاح سرد» به سوی مردم و ماموران حمله کرده بود. او گفته است این جوان «با شلیک ماموران حاضر در صحنه زمین‌گیر شد» و سپس در بیمارستان درگذشت.

برخی کاربران در شبکه های اجتماعی کشته شدن حامد باقری را «جنایتی دیگر» توسط جمهوری اسلامی توصیف کرده و جرم او را «دعوت مردم به اعتراض» دانسته‌اند.

این اولین بار نیست که نهادهای انتظامی و حکومتی جمهوری اسلامی روایت و ادعای متفاوت با منابع خبری در مورد نحوه کشته شدن شهروندان و معترضان مطرح می‌کنند.

در میان ده‌ها جان‌باخته سرکوب اعتراضات سراسری ایران که از ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۱ و در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت آغاز شد، ابعاد مرگ نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله، به عنوان یکی از جان‌باختگان اعتراضات توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

در حالی که حکومت سعی داشت کشته شدن نیکا شاکرمی را خودکشی جلوه دهد، مادر نیکا فاش کرد: «دختر من در تظاهرات، همان روزی که مفقود شد، کشته شده و جنازه‌اش را هم همان روز تحویل سردخانه کهریزک داده شده و گواهی پزشکی قانونی هم همین را به ما گفت که در همین تاریخ و بر اثر ضربات متعدد جسم سخت به سرش کشته شده و هیچ چیز دیگری نیست.»

XS
SM
MD
LG