لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

گوهر عشقی: سالگرد مهسا و «جوان‌هایی را که در راه ایران جان دادند» از یاد نبرید


گوهر عشقی
گوهر عشقی

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازجویی و تحت بازداشت کشته شد، در ویدئویی از مردم خواست سالگرد «دخترم مهسا امینی» و «جوان‌هایی که در راه ایران جان دادند» را از یاد نبرند.

شنبه ۲۵ شهریور سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی است و بسیاری از مخالفان به این مناسبت خواستار از سرگیری اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی شده‌اند.

گوهر عشقی دی ماه گذشته گفته بود اگر جمهوری اسلامی نابود شود »برای پسرها و دخترهام کتلت می‌پزم.» «کتلت» در میان بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی اشاره‌ای به نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی است.

فاطمه سپهری، زندانی سیاسی در ایران، هم روز سه‌شنبه در پیامی که به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی از طریق برادرش فرستاده، خواهان ازسرگیری اعتراضات شد.

پیش از این هم شهبانو فرح پهلوی با انتشار پیامی به مناسبت سالروز کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و «دیگر جان‌باختگان راه آزادی» خواستار اتحاد «برای زنده نگه داشتن شعله انقلاب زن زندگی آزادی» شده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، نیز پیشتر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

پیش از آن نیز جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفته بود: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی؛ مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG