لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه ۱۷ ژوئیه به پرسش‌هایی درباره رابرت مالی «فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران» و بازگشت «گشت ارشاد» به خیابان پاسخ داد و تاکید کرد که «جمهوری اسلامی» از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

در کنفرانس خبری روز دوشنبه، خبرنگار صدای آمریکا از متیو میلر در مورد هر‌گونه به‌روز رسانی اطلاعاتی در مورد تلاش‌های دفتر «فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران» پرسیده که در پاسخ، میلر اظهار داشت: «اخبار و اطلاعات جدیدی برای در میان گذاشتن ندارد.»

در ادامه، خبرنگار صدای آمریکا با نزدیک شدن به سالگرد درگذشت «مهسا امینی» با اشاره به سرکوب مردم و موضوع حجاب زنان در جمهوری اسلامی، خواستار توضیحاتی درباره این وضعیت شد که در پاسخ، میلر نسبت به گزارش‌های مربوط به اجرای «حجاب اجباری» توسط جمهوری اسلامی از طریق آنچه «پلیس اخلاق» خوانده می‌شود، ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که به نظر می‌رسد «جمهوری اسلامی» از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است. میلر تصریح کرد که زنان و دختران باید آنچه را که می‌خواهند بپوشند آزادانه انتخاب کنند.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که این دفتر همچنان فعالانه در تلاش برای تضمین امنیت و آزادی شهروندان آمریکایی زندانی است. میلر بار دیگر تاکید کرد که این موضوع «همچنان یک اولویت مهم» برای دولت ایالات متحده است.

پیش تر نیز جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت «گشت ارشاد» گفته بود: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی؛ مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG