لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

شکایت از اپل در پی آسیب دائمی به شنوایی یک کودک


لوگوی شرکت اپل
لوگوی شرکت اپل

خانواده یک کودک تگزاسی که گفته می‌شود بر اثر آژیر هشدار وضعیت اضطراری کودک‌ربایی موسوم به «هشدار امبر» در هدفون بی‌سیم «ایرپاد» شرکت اپل دچار کاهش شنوایی دائمی شده است، از این شرکت به دادگاه شکایت کرد.

به گزارش رویترز، در این دعوی که روز دوشنبه در دادگاه فدرال شهر سن‌‌حوزه کالیفرنیا ارائه شد، والدین پسر بچه گفتند که ایرپادهای اپل نقص فنی دارند و صدای آژیر خطر (که برای جلب توجه) بسیار بلند و گوش‌خراش است را بدون در نظر گرفتن صدای تنظیم شده توسط کاربر، پخش می‌کنند.

آنها شرکت اپل را به سهل انگاری و کلاهبرداری فاحش متهم کردند.

اپل، به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

بنا بر این دادخواست، آسیب در ماه مه ۲۰۲۰، در حالی که پسر آنها «بی‌جی» که در آن زمان ۱۲ ساله بود، با یک ایرپاد در گوش راست خود، روی تلفن دستی‌اش ویدیو تماشا می‌کرد، رخ داد.

این خانواده می‌گویند، همزمان آژیر «هشدار امبر» که کاربران را از طریق هشدار بر روی تلفن‌های همراه از گم شدن یا ربوده شدن کودکان مطلع می‌کند، ناگهان با صدای بلند و «گوش‌خراش» به صدا درآمد و موجب پاره شدن پرده گوش بی‌جی و آسیب به گوش درونی او شد.

از نتیجه این حادثه، بی‌جی اکنون کم شنوایی دائمی و وزوز گوش دارد، و از سرگیجه رنج می‌برد و مجبور است از سمعک استفاده کند.

ایرپادهای بی‌سیم اپل - آرشیو
ایرپادهای بی‌سیم اپل - آرشیو

والدین این پسر بچه گفتند که شرکت اپل از قبل، از روی شکایت‌های آنلاین مردم که به سال ۲۰۱۹ بازمی‌گشت، می‌دانست که ایرپادهایش آژیرهای هشدار و خطر (مثل «هشدار امبر» یا «هشدار شرایط آب و هوایی») را با صدای خیلی بلند و بدون در نظر گرفتن صدای تنظیم شده توسط کاربران پخش می‌کند و این نقص را برطرف نکرد.

وکیل خانواده در بیانیه‌ای گفت که «زندگی این پسر به شدت تغییر کرده است»، چرا که اپل هیچوقت کاربران خود را در مورد صدای بسیار بلند ایرپادها که «منجر به از دست دادن دائمی شنوایی» موکلش شده، آگاه نکرده است.

XS
SM
MD
LG