لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

برگزاری نخستین جلسه استماع عمومی در مورد «بشقاب پرنده‌ها» در مجلس نمایندگان آمریکا


این تصویر ویدئویی که در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ توسط وزارت دفاع ایالات متحده ضبط شده، بخشی از یک ویدیوی گرفته شده توسط خلبانان نیروی دریایی از آن چیزی که به نظر «پدیده‌های هوایی ناشناس» می‌ آید است - آرشیو
این تصویر ویدئویی که در ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ توسط وزارت دفاع ایالات متحده ضبط شده، بخشی از یک ویدیوی گرفته شده توسط خلبانان نیروی دریایی از آن چیزی که به نظر «پدیده‌های هوایی ناشناس» می‌ آید است - آرشیو

هیئتی در مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه شنبه یک جلسه استماع عمومی را در مورد «پدیده‌های هوایی ناشناس»، که عموماً به عنوان «اشیاء پرنده ناشناس» یا «بشقاب پرنده» ‌شناخته می‌شوند، برگزار کرده است.

این جلسه استماع که صبح روز سه‌شنبه آغاز شده و به صورت زنده و همزمان از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود، توسط یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست آندره کارسون، نماینده دموکرات ایالت ایندیانا، تشکیل شده است. رونالد مولتری، معاون وزیر دفاع در امور اطلاعات و امنیت، و اسکات بری، معاون مدیر اطلاعات نیروی دریایی، به عنوان بخشی از این پروسه در کمیته فرعی حضور خواهند یافت. پس از پایان جلسه استماع عمومی، این هیئت یک جلسه توجیهی محرمانه را نیز پشت درهای بسته برگزار خواهد کرد.

این رویداد نخستین جلسه استماع عمومی کنگره در مورد پدیده‌های هوایی ناشناس و بشقاب پرنده‌ها در دهه‌های اخیر است.

سال گذشته گزارشی توسط جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در مورد اشیاء پرنده مرموزی که در چند دهه گذشته در حریم هوایی محدود نظامی دیده شده‌اند، منتشر شده بود. در آن گزارش مواردی که دولت آنها را «پدیده‌های هوایی ناشناس» خوانده است، مورد بررسی قرار گرفته بود. محققان توانستند از مجموع ۱۴۴ گزارش ارائه شده تنها یکی از آنها را توضیح دهند. محققان اگرچه هیچ مدرکی را مبنی بر این که این مشاهدات نشان‌دهنده حیات فرازمینی یا پیشرفت عمده فناوری دشمنان خارجی - مانند روسیه یا چین - باشد پیدا نکرده‌اند، اما اذعان دارند که این می‌تواند یکی از توضیحات ممکن باشد.

به نوشته خبرگزاری سی‌ان‌ان، قانون‌گذاران و پرسنل اطلاعاتی و نظامی که روی پدیده‌های هوایی غیرقابل توضیح کار می‌کنند، بیش از آن که نگران بازدید بیگانگان فضایی یا فرازمینی‌ها از زمین باشند، از بابت احتمال آزمایش نوعی فناوری نسل بعدی ناشناخته در آمریکا توسط دشمن خارجی، بدون اطلاع ایالات متحده نگران هستند.

در نوامبر ۲۰۲۱ وزارت دفاع از پایه‌گذاری «گروه هماهنگ‌سازی و شناسایی اشیاء هوابرد» خبر داد.

این وزارتخانه در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف از این برنامه جدید همگام‌سازی تلاش‌ها در سراسر سطح دولت ایالات متحده برای تشخیص و شناسایی این اشیاء در حریم‌های هوایی به منظور «ارزیابی و کاهش هرگونه تهدید مرتبط با ایمنی پرواز و امنیت ملی» است.

کارسون پیش از جلسه استماع در بیانیه‌ای گفت: «مردم آمریکا انتظار دارند و مستحق آن هستند که رهبران‌شان در دولت و نهادهای اطلاعاتی هرگونه خطرات احتمالی علیه امنیت ملی - به‌ویژه آن‌هایی را که ما کاملاً درک نمی‌کنیم - ارزیابی کنند و به آن‌ها واکنش نشان دهند.»

رئیس این کمیته فرعی در ادامه از موضوع «پدیده‌های هوایی ناشناس» به عنوان یک تهدید امنیت ملی و موضوعی مورد توجه برای عموم مردم آمریکا یاد کرد و برگزاری اولین جلسه استماع علنی کمیته اطلاعاتی درباره این رویدادها را «فرصتی برای مردم آمریکا برای آموختن درباره این رویدادها» دانست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG