لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۸

دومین توله یوز «ایران» هم تلف شد


توله‌یوزهای آسیایی
توله‌یوزهای آسیایی

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از تلف شدن دومین توله یوز آسیایی از سه توله به دنیا آمده در مرکز تکثیر یوز آسیایی خبر داد. اکبری گفت: علت تلف شدن این توله در دست بررسی و نتیجه پس از کالبدشکافی اعلام می‌شود.

اکبری گفت: دامپزشک تیمارگر توله‌یوزها متوجه تغییر در عادت دفع آن‌ها می‌شود که با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم گرفته شد که توله‌ها برای بررسی بیشتر و نظارت دامپزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند. متاسفانه یکی از توله‌ها در مسیر انتقال به تهران تلف شد.

یوز ایرانی ماده که نام آن را «ایران» گذاشته‌اند، یازدهم اردیبهشت سه توله را به روش سزارین به دنیا آورد و مقامات محیط زیست اعلام کردند هر سه توله‌یوز ماده و سالم هستند.

اما اولین توله یوز «ایران» ۱۴ اردیبهشت، سه روز پس از به دنیا آمدن تلف شد و سازمان محیط زیست اعلام کرد، این توله از زمان تولد ضعیف بود و افزایش وزنی نداشت‌ و بعد از کالبدشکافی، علت تلف شدن آن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه اعلام شد.

پس از تلف شدن اولین توله یوز «ایران» در حالی که پیش از این اعلام شده بود سه توله‌یوز متولد شده در مرکز تکثیر توران ماده هستند، بهرام علی ظاهری ، سرپرست اداره کل محیط زیست سمنان اعلام کرد دو توله باقی‌مانده «نر» هستند.

پیش از این ایمان معماریان مشاور دامپزشکی سازمان نجات حیوانات گفته بود: دلیل مرگ توله یوز اول، تغذیه اشتباه توله است. به علت نداشتن علم کافی در شیردهی به توله‌ها به صورت وارونه، شیر وارد ریه‌های توله یوز شده و تلف شده است.

او همچنین گفته بود: توله‌ یوز پلنگ‌ها در زمان سزارین بدون دستکش لمس شده‌اند و گرفتن بوی انسان به توله‌ها باعث شده تا مادر فرزندان خود را نپذیرد. تیم پزشکی و افرادی که برای سزارین و نگهداری از فرزندان «ایران» انتخاب شده اند، تاکنون یوزپلنگ ندیده‌اند.

اما بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط‌ زیست صحبت‌های ایمان معماریان را «توهمات و شایعه‌پراکنی‌های یک دامپزشک» توصیف کرد.

به گفته حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، تنها توله یوز «ایران» به بیمارستان تخصصی دامپزشکی منتقل و تحت نظارت‌های دامپزشکی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG