لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۸

دیدگاه | تاثیر «منفی» ایلان ماسک بر توئیتر


ساختمان دفتر مرکزی توئیتر در سانفرانسیسکو
ساختمان دفتر مرکزی توئیتر در سانفرانسیسکو

یکی از اعضای شورای سردبیری نیویورک تایمز عقیده دارد توئیتر، که به گفته او هرگز جایی برای بیان خردمندانه و پرمعنی نبوده،‌ تحت مالکیت ایلان ماسک به مراتب بدتر خواهد شد.

گرگ بنسینگر که درباره فناوری پیشرفته برای نیویورک تایمز گزارش تهیه می‌کند، در مقاله‌ای انتقادی شخصیت ایلان ماسک را برای مالکیت یک رسانه‌ اجتماعی نامناسب می‌داند. نویسنده ایلان ماسک را کاربری توصیف می‌کند که می‌خواهد از رسانه‌ اجتماعی برای «لجن‌پراکنی، تمسخر دیگران، تخطی از قوانین فدرال معاملات سهام، و جار زدن بی‌وقفه فروش رمزارز،‌ بهره‌برداری کند.»

بنسینگر، عضو شورای سردبیری نیویورک تایمز، می‌نویسد که منظور ایلان ماسک از آزادی بیان در توئیتر، آزادی بیان برای امثال خود او است، یعنی یک میلیاردر و ثروتمندترین مرد جهان، که شیوه مدیریت خود را با «عروسک‌ بی‌شرم» خواندن مقامات کمیسیون فدرال معاملات سهام، نمایان کرد.

نویسنده نیویورک تایمز از منازعه‌های مشهور ایلان ماسک با مقامات محلی، از جمله بر سر ادامه قرنطینه‌ کرونایی در تابستان ۲۰۲۰، مثال می‌آورد و همچنین به اتهام چند تن از کارآموزان اسپیس‌اکس و شش کارگر کارخانه تسلا درباره تساهل مدیریت کارخانه نسبت به شکایات جنسی در محیط کار، مثال می‌آ‌ورد.

او می‌نویسد آقای ماسک نشان داده که برای شرکت‌های تحت نظر خود، «سرایدار» خوبی نیست، هر چند تأیید می‌کند که تسلا و اسپیس‌اکس بارها اعلام کرده‌اند چنین رفتارهایی را در محل کار تحمل نمی‌کنند.

نویسنده نیویورک تایمز از کیفرخواستی نمونه می‌آورد درباره فقدان فرصت پیشرفت برای اقلیت‌ها و تساهل مدیران تسلا در برابر ناسزاگویی نژادی، که شعبه اداره انصاف در استخدام و مسکن دولت فدرال از سوی چند تن از کارکنان تسلا در یک دادگاه محلی کالیفرنیا تعقیب می‌کند.

بنسینگر می‌نویسد ایلان ماسک به کارکنان تسلا توصیه کرده در برابر توهین‌ نژادی، پوست کلفت باشند، هر چند یادآور می‌شود که تسلا این نقل قول از ایلان ماسک را تکذیب، و اتهامات این اداره دولتی را انکار کرده است.

  • نگرانی کارکنان

نویسنده نیویورک تایمز بعد از برشمردن اتهامات تبعیض نژادی و تساهل در برابر شکایت از متلک و دستمالی ناخواسته، می‌نویسد بهت و نگرانی شماری از کارکنان توئیتر تعجبی ندارد.

بنسینگر می‌نویسد البته توئیتر از برخی بهبودهای مورد نظر ایلان ماسک در خدمات خود،‌ استفاده خواهد برد. از جمله عدم رعایت مساوات میان کاربران در تحمیل مقررات توئیتر و تبعیض در سانسور غلط پراکنی در پیام‌ها، و این که برچسب هشدارآ‌میزی که توئیتر روی پیام‌های غلط‌پراکنی می‌گذارد، به راحتی نادیده گرفته می‌شود و جلوی لطمات ناشی از پیام حاوی اطلاعات نادرست را نمی‌گیرد.

نویسنده نیویورک تایمز می‌نویسد ایلان ماسک در رسانه‌ای که به زودی مالک آن خواهد شد، لفظ بسیار رکیکی را درباره یکی از مخالفان خود به کار برده است، مدام درباره اندام زنان شوخی می‌کند، و مجبور شد پیامی علیه تلاش کارکنان کارخانه برای تشکیل اتحادیه را پاک کند.

  • بازگشت ترامپ

نویسنده نیویورک تایمز می‌نویسد دونالد ترامپ با استفاده از توئیتر هواداران خود را برانگیخت، و حذف حساب کاربری او بعد از تعرض هوادارانش به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۲ کار درستی بود، ولی می‌افزاید توئیتر سال‌ها رفتارهای مشابه ترامپ را نادیده می‌گرفت.

نویسنده نیویورک تایمز پیش‌بینی می‌کند که تحت نظامی که بیان بیشتر را بهترین پادزهر برای بیان آزاردهنده می‌داند، صدای کاربران صمیمی توئیتر در هیاهوی بیشتر روبات‌ها و زبان‌درازها، خاموش‌تر شود. با این حال نویسنده می‌افزاید امیدوار است ایلان ماسک جدی گفته باشد که می‌خواهد روبات‌های توئیت‌کننده را خاموش کند.

نویسنده نیویورک تایمز همچنین ایلان ماسک را به تحقیر و دون‌پنداری زنان و دختران متهم می‌کند و می‌نویسد زنان باید نگران آمدن او به توئیتر باشند. بنسینگر می‌نویسد توئیتر حالا هم برای زنان کاربر، به ویژه زنان رنگین‌پوست، فضائی زهرآگین است.

گرگ بنسینگر، عضو شورای سردبیری نیویورک تایمز، در نهایت می‌نویسد، انگیزه ایلان ماسک و دیگرانی که می‌خواهند شبکه‌های رقیب راه بیاندازند، واقعا آزادی بیان نیست بلکه آنها برای خود بلندگو می‌‌خواهند.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG