لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

وقتی مسافر خلبان می‌شود؛ فرود موفق هواپیما در نخستین تجربه پرواز


نمونه‌ای از هواپیماهای تک موتوره سسنا (آرشیو)
نمونه‌ای از هواپیماهای تک موتوره سسنا (آرشیو)

وقتی خلبان یک هواپیمای کوچک که بر فراز سواحل اقیانوس اطلس فلوریدا پرواز می‌کرد ناگهان بیمار شد، یکی از مسافران که هیچ تجربه پرواز نداشت سریع درخواست کمک کرد و توانست هواپیما را به سلامت فرود بیاورد.

در فایل صوتی موجود در «لایو ای‌تی‌سی دات نت»، وب‌سایتی که ارتباطات کارکنان کنترل پرواز و ترافیک هوایی را پخش و ضبط می‌کند، صدای مرد مسافر شنیده می‌شود که از وجود وضعیت اضطراری و شرایط نامناسب خلبان خبر می‌دهد و می‌گوید نمی‌داند چگونه باید هواپیما را هدایت کند.

این مسافر در پاسخ به مسئول کنترل ترافیک هوایی، با ابراز بی‌اطلاعی از موقعیت مکانی این هواپیمای تک موتوره «سسنا ۲۸۰»، می‌گوید که می‌تواند سواحل فلوریدا را از بالا ببیند.

به گزارش «فلایت اویر»، این هواپیما صبح سه‌شنبه از فرودگاه بین‌المللی مارش هاربر در باهاما بلند شد. اداره هوانوردی فدرال آمریکا نیز گزارش داد که این هواپیمای کوچک سه سرنشین، یک خلبان و دو مسافر، داشت. مقامات هویت هیچ‌یک از سرنشینان را اعلام نکرده‌اند.

در حالی که این هواپیما بر فراز فلوریدا پرواز می‌کرد، کریستوفر فلورس، مسئول کنترل ترافیک هوایی، با صدایی آرام و خونسرد به مسافر گفت که بال‌های هواپیما را در یک سطح نگه دارد و سعی کند ساحل را در امتداد شمال یا جنوب دنبال کند.

دقایقی گذشت تا آنها در برج مراقبت توانستند هواپیما را که در آن زمان برفراز «بوکا‌ راتون» به سمت شمال پرواز می‌کرد، پیدا کنند.

در آن زمان فرد حاضر در برج مراقبت «فورت پییرس» از او شماره تلفن همراهش را خواست تا بتواند با او ارتباط بهتر و واضح‌تری برقرار کند.

از آن لحظه به بعد بود که رابرت مورگان، یکی از کارشناسان مراقبت پرواز با بیست سال سابقه خدمت و با تجربه تدریس پرواز و کار با هواپیماهای سسنا، مسئولیت هدایت و فرود آوردن ایمن هواپیما را بر عهده گرفت.

وقتی مرد مسافر توانست با کمک و راهنمایی مسئولان کنترل پرواز در برج مراقبت، هواپیما را به آرامی در باند آسفالتی فرود بیاورد، یکی از کنترلر‌ها به او گفت: «دست‌مریزاد به این خلبان جدید!»

در این رویداد هیچ‌یک از مسافران آسیب ندید. هنوز دلیل بیماری خلبان اعلام نشده است.

مورگان در این باره گفت: «هرگز چنین اتفاقی برای ما نیافتاده بود. ... احساس می‌کردم در یک فیلم هستم.»

XS
SM
MD
LG