لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

پژوهش جدید: مغز انسان از اشتباهات درس می‌گیرد و عملکرد فرد را ردیابی می‌کند


نورون‌های مغز - آرشیو
نورون‌های مغز - آرشیو

یک رشته پژوهش‌های آزمایشگاهی که نتایج آن در ژورنال علمی «ساینس» منتشر شده است، نشان می‌دهد که انسان توانایی یادگیری و تصمیم‌گیری بر اساس شکست‌ها و موفقیت‌هایش را مدیون یک گروه نورون‌ یا سلول‌های پیام‌رسان مغز با عملکرد چندمسئولیتی است.

به گزارش سایت علمی-پزشکی «وب‌ام‌دی»، در این پژوهش، دانشمندان فعالیت مغزی در ۳۴ بزرگسال مبتلا به صرع را که برای یافتن منشأ حملات صرعی آنها از قبل‌ در مغزشان الکترود کار گذاشته شده بود مورد مطالعه قرار دادند.

این الکترودها در در ناحیه‌ای از مغز به نام قشر پیش‌پیشانی میانی در پشت پیشانی، که نقش کلیدی در ردیابی عملکرد و مدیریت مهارت‌های ذهنی ایفا می‌کند، قرار داشتند.

دانشمندان دریافتند، نورون‌هایی که دو ردیابی را - یعنی بازخورد کلی که تشخیص می‌دهد اشتباهی رخ داده و بازخورد خاص دیگری که به ما می‌گوید دقیقاً چه اتفاقی افتاده است - تشخیص می‌دهند، هر دو با هم در قشر پیش‌پیشانی میانی فعالیت می‌کنند.

دکتر اولی روتیسهاوزر، استاد و مدیر مرکز علوم عصبی و پزشکی در مرکز پزشکی «سیدرز-ساینای» در لس آنجلس و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید، قبلاً فکر می‌کردند که دو عملکرد در دو بخش جداگانه مغز انجام می‌شود ولی مطالعه آنها «اکنون نشان می‌دهد که این طور نیست.»

دکتر روتیسهاوزر می‌گوید داشتن درک بهتر از نحوه واکنش نورون‌های این ناحیه از مغز به بازخورد و درس گرفتن از شکست و موفقیت ممکن است روزی به درمان بیماری‌های روانی که شامل ردیابی عملکردهای غیر عادی مثل اختلال وسواس فکری-عملی یا شیزوفرنی هستند، کمک کند.

XS
SM
MD
LG