لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین «از راه‌های دیگری» در جریان است


حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد که مذاکرات وین «متوقف نشده» و «از راه‌های دیگری» در جریان است.

امیرعبداللهیان روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت در گفت‌وگو با شبکه عربی «المسیره» اضافه کرد، «تبادل پیام‌های مکتوب بین ایران و آمریکا» به واسطه نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین برای «لغو تحریم‌های آمریکا در تمامی بخش‌ها و ارائه ضمانت‌های اقتصادی» ادامه دارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز دوشنبه این وزارتخانه ضمن تأیید این که دولت بایدن مدام با مورا در تماس است و پیام‌ها از این طریق رد و بدل می‌شوند، گفت: «از تلاش او حمایت می‌کنیم تا این مذاکرات به پایان برسد.»

روزنامه وال استریت جورنال روز یک‌شنبه ۱۱ اردیبهشت به نقل از مقام‌های غربی که نامشان فاش نشده گزارش داده بود که مورا برای سفر دوباره به تهران و دیدار با همتایان ایرانی خود اعلام آمادگی کرده است.

بنا بر این گزارش در صورت توافق تهران با سفر مورا، او تلاش خواهد کرد تا نظر مقامات ایران را برای امضای متن توافق بدون تاکید بر شرط حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی،‌ جلب کند.

خروج نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی یکی از شروط اصلی تهران برای ادامه گفت‌وگوها عنوان شده است. خواسته‌ای که مقامات ایالات متحده با آن موافقت نکرده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در این گفت‌وگو با تهدید ضمنی اسرائیل گفت: «اطمینان دارم به زودی در قدس نماز می‌خوانیم.» او همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران تا تشکیل کشوری متحد در تمامی اراضی فلسطینی به حمایت خود از این هدف ادامه خواهد داد.

ابراهیم رئیسی نیز پیش از این در سخنانی در رژه روز ارتش در تهران، اسرائیل را به حمله نظامی تهدید کرد و گفت که «کوچکترین حرکت» اسرائیل از «نیروهای مسلح ما مخفی نیست و اگر حرکتی از سوی شما رخ دهد، مقصد نیروهای مسلح ما» مرکز اسرائیل خواهد بود.

XS
SM
MD
LG