لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: مباحث فنی در مذاکرات وین تمام شده است


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که مباحث فنی در مذاکرات وین تمام و مشخص شده و تنها موضوعات سیاسی است که باقی مانده است.

محمد اسلامی روز چهارشنبه ۳۱ فروردین مدعی شد که ادامه گفت‌وگوها مربوط به وزارت خارجه است. رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین مدعی شد که تمامی اختلافات در مورد فعالیت‌های مشکوک ایران با گفت‌وگو و رایزنی‌های انجام گرفته، «خاتمه» پیدا کرده است. او گفت که در سال‌های اخیر گزارش‌هایی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «برخلاف فعالیت‌های هسته‌ای ایران» منتشر شده بود اما «ایران و آژانس براساس قوانین پادمان، روابط خود را مدیریت کردند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی چهار سال گذشته خواستار گزارش ایران درباره منشا اورانیوم پیدا شده در چندین سایت مشکوک اعلام نشده ایران بوده است و آخرین یافته‌ها از استمرار اصرار آژانس بر توضیح تهران حکایت دارد دارد.

اظهارات محمد اسلامی درباره خاتمه یافتن مباحث پیرامون این سایت‌ها در حالی است که آژانس بارها از ایران به خاطر عدم همکاری در شفاف شدن ماهیت این سایت‌ها و منشا اورانیوم پیدا شده، انتقاد کرده و تاکنون گزارشی درباره حل و فصل این موضوعات منتشر نکرده است.

اسلامی همچنین مدعی شد که «این گزارش‌ها مواردی اتهامی بود» که به ادعای او اسرائیل و «گروه‌های ضد انقلاب» دنبال می‌کنند و سال‌هاست که «به ایران اتهام می‌زنند یا آدرس‌های غلط می‌دهند».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین مدعی سامان سایت‌های آسیب دیده شد و گفت که این سایت‌ها «در حال حاضر طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، فعالیت‌های آن‌ها به صورت کمی و کیفی در حال انجام است.»

ایران پس از حادثه تاسیسات تسا در کرج اسرائیل را به حمله خرابکارانه متهم کرد و از آن زمان به دنبال تضمین امنیت بیشتر برای چنین سایت‌هایی بوده است.

XS
SM
MD
LG