لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

جوزپ بورل از تاخیر در مذاکرات احیای برجام ابراز ناامیدی کرد


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در خصوص آخرین وضعیت گفتگوهای هسته‌ای در وین گفتگو کرد. طرف اروپایی در این گفتگو که شامگاه جمعه انجام شد، از تاخیر در مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ابراز ناامیدی کرده است.

به گزارش وزارت امور خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی، ضمن اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها گفت هیچ تردیدی در اراده ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

جوزپ بورل نیز در این گفتگو توقف مذاکرات وین از ۱۴ مارس به این طرف را «سازنده» ندانست و خواستار گفتگوهای تازه بین انریکه مورا، مقام ارشد اتحادیه اروپا، و مقام ارشد مذاکره کننده ایران شد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین کاخ سفید را به زیاده‌خواهی و تردید در اتخاذ راه حل برای احیای برجام متهم کرد.

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یک روز قبل از این گفتگوی تلفنی، در کنفرانس خبری خود گفت اگر ایران خواهان لغو تحریم‌های نامرتبط با برجام است، باید نگرانی‌های «فراتر از برجام» آمریکا را رفع کند.

وی گفت: «اگر ایران می‌خواهد تحریم‌های فرابرجامی برداشته شود باید به خواسته‌های ما نیز که فرای برجام است توجه کند. اگر نمی‌خواهند دیگر مسائل دو جانبه را از طریق همین مذاکرات حل کنند اطمینان داریم که می‌توانیم خیلی سریع به تفاهمی در مورد برجام برسیم و اجرای توافق را آغاز کنیم.»

خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی یکی از خواسته‌های طرف ایرانی در مذاکرات احیای برجام است، اما مقامات ارشد آمریکا به طور شفاف بر تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران تأکید کرده‌اند.

ند پرایس همچنین گفت آمریکا فعالانه در صدد حل اختلاف ها است، زیرا احیای برجام و اجرای آن از سوی همه ذینفعان، می‌تواند در جلوگیری از تولید و گسترش تسلیحات موثر باشد و این به نفع امنیت ملی ایالات متحده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دولت جو بایدن و متحدان، خود را برای هر دو سناریوی احیای برجام یا شکست مذاکرات آماده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG