لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

ادعای خامنه‌ای در سالگرد اعتراضات مردمی: نیروهای مسلح «ناموس» جامعه هستند


رهبر جمهوری اسلامی و شماری از مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
رهبر جمهوری اسلامی و شماری از مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تنها چند روز پس از ایجاد فضای به شدت امنیتی در بسیاری از شهرهای کشور در سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به دست‌کم دو تن در استان‌های البرز و کردستان، علی خامنه‌ای ادعا کرد که نیروهای مسلح «امنیت‌ساز» و «جزو نوامیس» جامعه هستند.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در سخنانی درباره سالگرد جنگ هشت ساله با عراق، با اشاره به «مرزهای غیرجغرافیایی» جمهوری اسلامی ادعا کرد که «خیلی از کشورها در منطقه به طور رسمی پایگاه دارند، ولی ما نداریم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او ادعا کرد که «ما در منطقه دخالتی نداریم، اما حضور داریم. حضور معنوی و فریاد آنها از این بلند است.»

این در حالی است که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه، عراق، و برخی دیگر از کشورهای منطقه حضور دارد و آنها را با عنوان «مدافعان حرم» معرفی می‌کند.

خامنه‌ای همچنین مدعی شد که نیروهای مسلح «امنیت‌ساز» و «جزو نوامیس حتمی هر جامعه» هستند و گفت «یکی از نقاط مورد هدف دشمن، خدشه در ارزش، شرافت، و کرامت نیروهای مسلح است» و «باید قدر نیروهای مسلح را بدانیم.»

هم‌زمان با این اظهارات علی خامنه‌ای، فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در قزوین، در پیام‌رسان «ایکس» ویدئویی را از «لشکرکشی» نیروهای مسلح به روستای‌شان برای جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد برادرش منتشر کرد و نوشت که برادر دیگرش «روح‌الله را گروگان گرفتند» و چند تن از بستگانشان را نیز بازداشت کردند.

فاطمه حیدری تأکید کرد: «چقدر حقیرید! حتی اگر کل مزدورهایتان را بسیج کنید، ما ترسی از شما نداریم.»

توییت فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در قزوین
توییت فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در قزوین

ادعای رهبر جمهوری اسلامی درباره «امنیت‌ساز» بودن نیروهای مسلح، در حالی است که حضور آنها در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز شهری بارها گزارش شده است.

دورزنی نیروهای سپاه در سنندج با موتورسیکلت‌ برای ایجاد رعب و وحشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

یکی از شاخه‌های نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که بازوی اصلی سرکوب جمهوری اسلامی به شمار می‌رود و در ماه‌های گذشته درخواست‌های مردمی در داخل و خارج ایران برای قرار گرفتن نام آن در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدت گرفته است.

پیش از این، رضا محمدحسینی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه که اکنون در اوین زندانی است، پیش از بازداشت در مقابل قرارگاه ثارالله در تهران حضور یافت و قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی را خواستار شد.

این نهاد نظامی که در داخل و خارج ایران فعالیت دارد، بخش گسترده‌ای از اقتصاد ایران را نیز در اختیار گرفته است.

در همین زمینه، هم‌زمان با سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، در کارزاری مشترک با سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با تأکید بر تسلط جمهوری اسلامی و به‌ویژه سپاه پاسداران بر تمامی جوانب اقتصادی ایران، معاملات شرکت‌های بین‌المللی با ایران را به معنای برقراری روابط تجاری با آنها دانسته است.

همچنین، وزارت امور خارجه ایالات متحده هم‌زمان با سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، از وضع مجدد محدودیت‌های روادید علیه شماری دیگر از مقامات مسئول نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که در بازداشت یا سرکوب معترضان مسالمت‌جو یا نقض آزادی‌های بیان یا تجمع آنها از جمله از طریق سانسور اینترنت نقش داشته‌اند، خبر داده است.

XS
SM
MD
LG