لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

خامنه‌ای در آستانه سالگرد اعتراضات سراسری: «زاویه‌ها» از همیشه بیشتر شده است


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۵ شهریور و در نزدیکی سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات سراسری گفت که «زاویه‌ها» هرچند، «همیشه» وجود داشته، اما «امروز این زاویه‌ها بیشتر از همیشه» شده است.

علی خامنه‌ای که در جمع شماری از دانشجویان هوادار خود سخن می‌گفت، در سخنانی کوتاه، آنچه «اتصال و ارتباط با صراط مستقیم» نامید را «مهمترین موضوع» دانست و «اراده و استقامت» را لازمه آن برشمرد.

برخی از هواداران رهبر جمهوری اسلامی در یک سال گذشته، بارها از سکوت شماری از مقام‌های و شخصیت‌های جمهوری اسلامی در قبال اعتراضات سراسری در ایران انتقاد کرده‌اند. از جمله آیت‌الله احمد حسینی‌خراسانی، نماینده مجلس خبرگان از خراسان رضوی و عضو شورای نگهبان روز ۲۹ آبان سال گذشته در گفتگو با وب‌سایت «جهان نيوز» ، از آنچه «سکوت خواص در حوادث اخیر» نامید، انتقاد کرد.

اعتراضات در نیمه دوم سال گذشته و گسترش آن به شهرهای مختلف ایران تا به آن اندازه بوده است که پیشتر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، آن را «قوی‌ترین پیکار» علیه جمهوری اسلامی دانسته و نسبت به تکرار آن هشدار داده بود.

در این حال، با نزدیک شدن سالگرد کشته شدن مهسا امینی، فشار بر خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی در ایران افزایش یافته است و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

در این ارتباط، نزدیکان برخی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱ به صدای آمریکا گفته‌اند که نهادهای اطلاعاتی که مسئولیت سرکوب اعتراضات را به عهده دارند، به خانواده‌های جان‌باختگان هشدار داده‌اند در سالگرد مهسا امینی در مکان‌های عمومی حضور نیابند.

همچنین، امجد امینی، پدر مهسا (ژینا) امینی، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا از برگزاری مراسم سالگرد برای دخترش خبر داده و گفته است: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

XS
SM
MD
LG