لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

گزارش‌ها از شلیک سپاه به شهروند دارای معلولیت ذهنی؛ وضعیت فردین جعفری «وخیم» است


فردین جعفری، شهروند سقزی دارای معلولیت ذهنی، که از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران قرار گرفت.
فردین جعفری، شهروند سقزی دارای معلولیت ذهنی، که از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران قرار گرفت.

شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد وضعیت فردین جعفری، شهروند کُرد دارای معلولیت ذهنی که روز شنبه در نزدیکی «آرامستان آیچی» سقز هدف شلیک «تک‌تیراندازهای سپاه پاسداران» قرار گرفت وخیم است.

بر اساس این گزارش، بر اثر برخورد گلوله به بخش تمپورال (گیجگاه) سمت چپ سر این جوان ٢٧ ساله، او دچار شکستگی جمجمه و تخریب بافت مغزی شده و هم اکنون با سطح هوشیاری ٣ در وضعیت وخیم است.

طبق گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر، نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی خانواده این قربانی را تهدید کرده‌اند که در خصوص وضعیت فرزندشان اطلاع‌رسانی نکنند.

از طرف دیگر، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به نقل از یکی از نزدیکان خانواده فردین جعفری گزارش داده که خانواده او تحت فشار هستند که مسئولیت این حمله را متوجه احزاب کُرد ایرانی کنند.

بر اساس گزارش ها، این جوان دارای معلولیت ذهنی اهل روستای مامه‌شا (اسلام‌آباد) هنگام بازگشت از خرید روزانه از شهر سقز و در مسیر روستا هدف گلوله جنگی ماموران سپاه قرار گرفت.

سپاه پاسداران مدعی شده آقای جعفری به دلیل «ورود به منطقه ممنوعه» هدف حمله قرار گرفته است.

هه‌نگاو در گزارش خود به نقل از «منابع مطلع» افزوده که فردین جعفری «از لحاظ ذهنی کم‌توان و مشمول تعریف اشخاص با نیازهای ویژه» است. او کارگر ساختمانی بوده و پس از مشاهده ماموران امنیتی و احساس ترس و اضطراب، اقدام به دویدن کرده که بلافاصله هدف تیراندازی ماموران سپاه قرار گرفته است.

ماموران حکومتی جمهوری اسلامی در اولین سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، علاوه بر نظامی کردن فضای شهرها، اقدام به بازداشت ده‌ها نفر از شهروندان در سراسر ایران کردند.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مهسا و تمامی قربانیان چهاردهه سرکوب از سوی جمهوری اسلامی و در ادامه حمایت‌هایشان از حق آزادی بیان و تجمع ایرانیان، اقدام به وضع دور جدیدی از تحریم‌ها علیه مقامات و نهادهای مسئول سرکوب شهروندان ایرانی کردند.

XS
SM
MD
LG