لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

کارزار مشترک علیرضا آخوندی و سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای؛ معامله با سپاه را متوقف کنید


برگرفته از صفحه ایکس علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد
برگرفته از صفحه ایکس علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد

همزمان با سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، در کارزاری مشترک با سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» خواستار پایان فوری معاملات شرکت‌های سوئدی با ایران شد.

در این بیانیه با اشاره به تسلط جمهوری اسلامی و به ویژه سپاه پاسداران بر تمامی جوانب اقتصادی ایران، معاملات شرکت‌های بین‌المللی با ایران به معنای برقراری روابط تجاری با جمهوری اسلامی و پشتیبانی مالی از«حکومتی مطرود» توصیف شده است.

علیرضا آخوندی، از حامیان معترضان ایرانی، به همراه سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در کارزار «معاملات با سپاه پاسداران را متوقف کنید» قطع مناسبات بازرگانی با حکومت ایران را «مسئولیت ویژه» شرکت‌های سوئدی ذکر کرده‌اند.

بر پایه این بیانیه، «رژیم» ایران علاوه بر «واکنش خشونت‌آمیز» به اعتراضات مسالمت‌آمیز «زن، زندگی، آزادی» و تامین گسترده تسلیحات نظامی برای تهاجم ولادیمیر پوتین به اوکراین، به تشدید اقدامات خصومت‌آمیز بویژه علیه سوئد دست زده است.

در ادامه این بیانیه به بازداشت یوهان فلودروس، شهروند سوئدی ۳۳ ساله، و احمدرضا جلالی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-سوئدی، نیز اشاره شده است.

یوهان فلودروس، کارمند امور‌ خارجی اتحادیه اروپا، از پانصد روز پیش تاکنون در زندان‌های جمهوری اسلامی بسر می‌برد.

احمدرضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی-سوئدی هم بیش از هفت سال قبل پس از سفر به ایران به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

در ادامه این بیانیه تاکید شده که سرویس امنیتی-اطلاعاتی سوئد تاکنون بارها درباره عملیات جاسوسی صنعتی حکومت ایران و همچنین ارعاب اقلیت‌های ساکن سوئد هشدار داده است.

از اینرو علیرضا آخوندی و سازمان غیرانتفاعی«اتحاد علیه ایران» معتقدند که شرکت‌های تجاری سوئدی باید بی‌درنگ روابطشان را با جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران قطع کنند.

علیرضا آخوندی با اشاره به کناره‌گیری شرکت‌های تجاری سوئدی از معامله با روسیه در پی تهاجم آن کشور به اوکراین خاطرنشان کرده است که «حکومت ایران علاوه بر سرکوب خشونت‌آمیز شهروندانش» با ارسال «سلاح و پهپاد» به نیروهای روسی در «کشتن اوکراینی‌های بی‌گناه» سهیم است.

نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد با اشاره به عدم مشاهده هیچ نشانه‌ای از کاهش اقدامات خصومت‌آمیز تهران، گفته است «ما باید به شرکتهای سوئدی فرصت دهیم که در سمت درست تاریخ قرار بگیرند.»

علیرضا آخوندی، از حامیان معترضان در ایران، در گفتگو با صدای آمریکا «ثبات قدم مردم ایران در مبارزه با جمهوری اسلامی» را افتخارآمیز خوانده است.

قرار است علیرضا آخوندی و مدیر کل سازمان غیردولتی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» ، مارک والاس، روز ۶ مهرماه در نشستی عمومی در شهر استکهلم اسامی شرکت‌هایی را که از شفاف‌سازی معاملاتشان با ایران خودداری می‌کنند افشا کنند.

همچنین کارزار «معاملات با سپاه پاسداران را متوقف کنید» در تمامی پایتخت‌های کشورهای عمده اروپایی نیز به اجرا در خواهد آمد.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» نهادی غیرانتفاعی و غیرحزبی است و با هدف آشکارسازی تهدیدات جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است.

XS
SM
MD
LG