لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

دو عضو جمهوریخواه کنگره: جمهوری اسلامی هنوز به فکر ترور در آمریکا برای انتقام قاسم سلیمانی است


مارک گرین (راست) و آگوست فلوگر دو عضو جمهوریخواه مجلس
مارک گرین (راست) و آگوست فلوگر دو عضو جمهوریخواه مجلس

دست‌کم دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در یک نامه، از برخی مقامات اطلاعاتی و امنیتی دولت ایالات متحده درخواست یک جلسه محرمانه کردند تا با آنها درباره «تلاش‌های جمهوری اسلامی» برای ترور مقام‌های پیشین آمریکا گفتگو کنند.

فری بیکن پنجشنبه نوشت این نامه با امضای مارک گرین و آگوست فلوگر دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان نوشته شده است. خطاب این نامه به وزیر امنیت داخلی، رییس اف‌بی‌آی و مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم ایالات‌متحده است.

این دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند از دولت بایدن خواسته‌اند درباره تعداد نقشه‌های فعال جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی این کشور علیه شهروندان آمریکا در خاک ایالات متحده اطلاعات به کنگره داده شود.

Mark Green and August Pfluger
نسخه انگلیسی نامه مارک گرین و آگوست فلوگر به اعضای دولت بایدن

این اعضای جمهوریخواه در نامه خود از برایان هوک، مایک پمپئو و جان بولتون از مقامات دولت دونالد ترامپ نام برده‌اند و نوشته اند جمهوری اسلامی به بهانه انتقام از کشتن قاسم سلیمانی،‌ هنوز علیه این مقامات تهدید می‌کند و برای ترورشان برنامه ریزی می‌کند.

مارک گرین یکی از دو امضا کننده این نامه به نشریه فری بیکن گفت دولت بایدن باید این پیام را به ایران بدهد که هرگونه تهدید امنیت آمریکا قابل تحمل نیست.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به درخواست فری بیکن گفته که دولت آمریکا هرگونه تهدید را جدی می‌گیرد و از شهروندان خود دفاع و محافظت می‌کند؛ این شامل همه کسانی است که به آمریکا خدمت می‌کنند یا در گذشته خدمت کرده‌اند.

بامداد ۱۳ دی ۱۳۹۸،‌ ارتش آمریکا با دستور دونالد ترامپ در عملیات آذرخش کبود خودروی حامل قاسم سلیمانی را در حاشیه فرودگاه بغداد هدف قرار داد که به کشتن او و همچنین ابومهدی المهندس جانشین فرماندهی و فرماندهٔ میدانی حشد شعبی منتهی شد. آمریکا همان زمان اعلام کرد این حمله بابت انتقام کشته شدن نیروهای ایالات متحده توسط سپاه و جلوگیری از هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی توسط قاسم سلیمانی صورت گرفته است.

برخی فعالان امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بارها در فضای مجازی از برایان هوک، مایک پمپئو و جان بولتون به عنوان مشاوران ترامپ برای کشتن سلیمانی گفته‌اند و از «انتقام سخت» علیه آنها می‌گویند.

پیشتر اعلام شد مایک پمپئو و برایان هوک، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران هنوز تحت محافظت سرویس امنیتی برای مقابله با هرگونه نقشه ترور هستند.

۲۱ دی ۱۴۰۱ صدای آمریکا گزارش داد دولت بایدن در واکنش به تهدیدهای جمهوری اسلامی میزان محافظت از مقام‌های بلندپایه دولت پیشین آمریکا، از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا، را افزایش داده است.

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌هایی که پیشتر به کنگره فرستاده، از تهدید‌های جدی و موثق علیه جان پمپئو و نیز برایان هوک، فرستاده ویژه دولت ترامپ در امور ایران، خبر داده است.

اسفند سال گذشته هم وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به دلیل تهدیدهای ایران،‌ این نهاد ماهانه بیش از دومیلیون دلار برای تامین امنیت دونفر از دولتمردان پیشین، هزینه می‌کند.

XS
SM
MD
LG