لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

نگرانی مقامات جمهوری اسلامی از موج تازه اعتراضات؛ سلامی: «دشمن» عقب نرفته است


اعتراضات سراسری ایران، پرفورمنس دختران دانش‌آموز در یک مدرسه
اعتراضات سراسری ایران، پرفورمنس دختران دانش‌آموز در یک مدرسه

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی و احتمال اوج‌گیری دوباره اعتراضات، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، «دشمن» را «مجرب، میدان‌دیده و کارکشته» دانست که هرچند به ادعای او «شکست خورده، اما عقب نرفته و خاموش نشده است.»

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک همایش مربوط به بسیج دانش‌آموزی در تهران مدعی شد که «دشمن» می‌خواهد «میدان جنگ را از جغرافیای سرزمینی به جغرافیای ذهن‌ها تغییر دهد.

«دشمن» عبارتی است که مقامات جمهوری اسلامی معمولا از آن برای توصیف آمریکا، اسرائیل، و کشورهای غربی استفاده می‌کنند.

سلامی همچنین مدعی شد که «دشمنان تلاش دارند جوانان ما را از فضای اخلاقی دور کنند» و «یک بازنگری در متون» آموزش و پرورش «لازم است» تا دانش‌آموزان «معارفی» بیاموزند که‌ «تحت تأثیر ابهامات دشمنان» قرار نگیرند.

اما بنا بر تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، مقامات جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات مردمی در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ از نیروهای کودک و نوجوان بسیج هم استفاده کردند.

پیش از این گزارش‌هایی از ریزش نیروهای سرکوب حکومت جمهوری اسلامی منتشر شده است.

بنا بر گزارش‌ها مقامات قضایی جمهوری اسلامی نیز برخی معترضان را به «تحریک موثر نیروهای رزمنده یا اشخاصی که در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم، یا عدم اجرای وظایف نظامی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» متهم کرده‌اند.

اظهارات فرمانده کل ارتش در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» است که از ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۱ آغاز شد و نوجوانان و دانش‌آموزان در آن حضور پررنگی داشتند.

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری نیمه دوم سال ۱۴۰۱، نیروهای جمهوری اسلامی بیش از ۵۰۰ شهروند، از جمله دست‌کم ۷۰ کودک را کشتند.

تصویری از کودکان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری
تصویری از کودکان کشته‌شده توسط جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری

پیشتر، حسین سلامی این اعتراضات را «قوی‌ترین» پیکار مخالفان علیه جمهوری اسلامی خوانده و نسبت به تکرار آن در سالگرد کشته شدن مهسا امینی هشدار داده بود.

امجد امینی، پدر مهسا امینی، پیشتر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که «برای گرامی‌داشت نام و یاد» دخترش «ژینای (مهسا) شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک» او مراسم سالگرد را برگزار خواهند کرد.

او همچنین افزود: «اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، نیز پیشتر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

پیش از آن نیز جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفته بود: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی؛ مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG