لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

اسرائیل ساخت و ساز بیشتر در اورشلیم شرقی را متوقف کرد


مقامات اسرائیل اعلام‌کردند نشست مسئولان برای پیش‌برد طرح‌های ساخت مسکن در محله‌های یهودی و عرب‌نشین در اورشلیم شرقی را که قرار بود چند روز بعد از سفر جو بایدن به اسرائیل برگزار شود به تعویق انداخته‌اند.

در این نشست قرار بود ساخت بیش از دو هزار خانه جدید محله یهودیان بررسی شود.

دفتر یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اعلام کرده از این پروژه بی‌اطلاع بوده و همچنین خبر داده برگزاری جلسه برای پیشبرد پروژه، به‌ تعویق خواهد افتاد.

در پی گزارش‌ها مبنی بر «حذف این پروژه از دستور کار کمیته مربوطه»، آیلت شاکد، وزیر کشور تاکید کرد این طرح ملغی نشده و تنها جلسات تصمیم‌گیری آن یک هفته به تعویق افتاده است.

اسرائیل همچنین روز سه‌شنبه، اعلام کرد به مناسبت سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور مجموعه‌ای از اقدام‌ها را به نشانه‌ حسن‌نیت برای فلسطینی‌ها انجام می‌دهد.

این اقدام‌ها شامل «قانونی‌شدن وضعیت اقامت ۵۵۰۰ فلسطینی و خارجی بدون مدرک ساکن کرانه باختری و غزه، همچنین تصویب شش پروژه مسکن فلسطینی در کرانه باختری و نیز افزایش تعداد مجوزهای کار برای فلسطینیان غزه» است.

در مقابل یوآو کیش، از حزب لیکود و اوریت استروک، از صهیونیسم مذهبی، روسای مشترک اعضای مجمع نمایندگان کنست اسرائیل، از دولت به دلیل اتخاذ این تصمیم‌ها انتقاد کردند.

زمانی که بایدن در سال ۲۰۱۰ به عنوان معاون رئیس جمهور از اسرائیل بازدید کرد، اسرائیل از طرح های خود برای ساخت ۱۶۰۰ خانه جدید در محله یهودی نشین رمت شلومو در شرق اورشلیم پرده‌برداری کرد.

این اقدام خشم بایدن را برانگیخت. تا جایی که او این اقدام را «خلاف مذاکرات سازنده‌اش در اسرائیل خواند.

بایدن قرار است روز چهارشنبه برای بازدید از اسرائیل و کرانه باختری رود اردن، از طریق فرودگاه بن گوریون وارد اسرائیل شده و روز جمعه عازم عربستان سعودی شود.

در طول سفر بایدن، انتظار نمی‌رود که «هیچ اطلاعیه مهمی در مورد مناقشه اسرائیلی-فلسطینی از سوی آمریکا و اسرائیل صادر شود.»

گفته می‌شود «قرار است که بایدن بیشترین بخش اظهارات خود را در مورد این مناقشه، در دیدار جمعه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، بیان کند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG