لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

شاهد کلیدی پرونده: نتانیاهو هدایایی را از میلیاردرها دریافت کرد


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

یکی از شاهدان کلیدی «پرونده محاکمه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل» شهادت داده است که «رئیس میلیاردر این شاهد، به او دستور داده است که شامپاین، سیگار برگ و جواهراتی گران‌قیمت را در زمان بحران سیاسی این کشور به نخست‌وزیر وقت اسرائیل برساند»

به گزارش رویترز، مورد «هدایای گران‌قیمت که توسط دوستانی ثروتمند، به رئیس سابق دولت اسرائیل اعطا شده‌است» موضوع یکی از «سه پرونده فساد» است که علیه نتانیاهو مطرح است.

او متهم به «کلاه‌برداری، خیانت در امانت و دریافت رشوه» است. اتهاماتی که نتانیاهو به‌عنوان «بخشی از تلاش برای برکناری او از مقام خود» قلمداد کرده و آن را رد کرده است.

هاداس کلاین، دستیار قدیمی یکی از دوستان نتانیاهو، روز سه‌شنبه با به‌کارگیری «نام مستعار نخست وزیر سابق» شهادت داد «نتانیاهوها عاشق دریافت هدیه هستند. آنها شیفته شامپاین صورتی و سیگار برگ برای بی‌بی هستند.»

دادگاهی که نتانیاهو در آن محاکمه می‌شود، در دومین سال برگزاری به این اتهام‌ها می‌پردازد که نتانیاهو «در زمان ریاست جمهوری، هدایایی را به ارزش صدها هزار دلار از آرنون میلچان، یک‌ تهیه‌کننده فیلم در هالیوود و نیز از جیمز پکر، یک‌ میلیاردر استرالیایی پذیرفته است»

نتانیاهو که به‌مدت ۱۲ سال تا ماه ژوئن سال پیش، در مقام نخست‌وزیر مشغول به کار بوده، متهم است که «به غول‌های رسانه‌ای در ازای پوشش رسانه‌ای مثبت و هدیه‌هایی نظیر سیگار برگ و شامپاین، امتیازاتی داده است»

او اما تاکنون به‌هیچ‌وجه این اتهام‌ها را نپذیرفته و مدعی است «چنین اتهاماتی با اهداف سیاسی و انگیزه آسیب رساندن به وجهه او مطرح شده‌است». از این رو به‌نظر نمی‌رسد که او این‌بار نیز حاضر به پذیرش چنین اتهامی باشد.

گفتنی است بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین، که بیش از یک سال پیش توسط ائتلافی از احزاب راست و چپ و همچنین اقلیت عرب از قدرت برکنار شد، وعده بازگشت به قدرت در راس حزب راست‌گرای لیکود را داده است.

XS
SM
MD
LG