لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

لاپید و عباس از آرامش و تداوم همکاری سخن گفتند


محمود عباس
محمود عباس

یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت‌وگو کرد.

گفته می‌شود که این مکالمه، احتمالا «نخستین تماس مستقیم بین نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در پنج سال گذشته» بوده است.

لاپید و عباس، در مورد «تداوم همکاری و نیاز به اطمینان‌یافتن از سکوت و آرامش» به صحبت پرداخته‌اند.

یائیر لاپید، روز سه‌شنبه گذشته در پاریس به خبرنگاران خبر داده بود که گرچه احتمال دیدار با عباس را «رد نمی‌کند» اما تا آن زمان «هیچ برنامه فوری برای انجام مذاکرات» وجود نداشته است.

در گفت‌وگوی لاپید و عباس که به‌صورت تلفنی انجام شده، نخست‌وزیر اسرائیل «فرارسیدن عید قربان» را به رئیس دولت خودگردان فلسطینی، تبریک گفته است.

چند روز پیش از آغاز سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه، محمود عباس و بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز پنج‌شنبه دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

دیدار گانتز و‌ عباس به‌منظور «ایجاد هماهنگی‌های مدنی و امنیتی پیش از سفر بایدن و بحث در مورد چالش‌های منطقه‌ای» صورت گرفته‌ است.

طبق اطلاع‌رسانی دفتر بنی گانتز، این نشست «با روحیات خوب و در فضایی مثبت» برگزار شده‌است.

گانتز، محمود عباس را از «پیچیدگی اوضاع اسرائیل در روزهای پیش رو» آگاه کرده و دو طرف توافق کرده‌اند که به «هماهنگی امنیتی نزدیک» ادامه داده و از «اقداماتی که به ثبات آسیب می‌زند» پرهیز کنند.

عباس نیز در این دیدار بر «اهمیت ایجاد افق سیاسی، احترام به توافق‌های امضا‌شده و توقف رویه و اقدام‌هایی که منجر به وخامت اوضاع می‌شود» تاکید کرده‌ است.

محمود عباس، رئیس‌جمهوری تشکیلات خودگردان فلسطینی، همچنین به «لزوم آماده‌سازی فضا قبل از سفر بایدن به منطقه» نیز اشاره داشته است.

XS
SM
MD
LG