لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

اسرائيل خواهان ایجاد بازار مشترک با حضور عربستان است


آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل.
آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل.

آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل، روز دوشنبه گفت امیدوار است که سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به خاورمیانه منجر به ایجاد یک بازار مشترک در خاورمیانه شود که عربستان سعودی نیز شامل آن باشد.

لیبرمن در یک کنفرانس اقتصادی به میزبانی روزنامه «كالكاليست» گفت زمان تشکیل یک بازار جدید و مشترک در خاورمیانه با حضور اسرائیل، عربستان سعودی، کشورهای جنوب خلیج فارس و اردن فرا رسیده است. او گفت این «چالش بزرگی» است.

لیبرمن ابراز امیدواری کرد که بایدن در سفر به اسرائيل و عربستان بر ایجاد چنین بازاری تاکید کند.

مشاور امنیت ملی اسرائیل، ایال هولاتا، نیز در سخنانی جداگانه در این کنفرانس گفت که در جریان سفر بایدن «به طور قطع می‌توان درباره گسترش احتمالی بازارهایمان در منطقه صحبت کرد.»

هالوتا گفت این امر «تصادفی نیست که بایدن چهارشنبه به اینجا می آید و روز جمعه با پرواز مستقیم از اینجا به عربستان سعودی» می‌رود.

بایدن روز چهارشنبه این هفته وارد اسرائیل می شود و روز جمعه به عربستان سعودی می‌رود.

لیبرمن گفت چشم انداز منطقه‌ای او شامل نوعی بزرگراه خاورمیانه‌ای و شبکه ریلی است که کشورهای شریک مانند اسرائیل، اردن، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده‌عربی (دبی و ابوظبی) را به هم متصل می‌کند.

اسرائیل روابط خود را با چهار کشور عربی در سال ۲۰۲۰ و با میانجی‌گری آمریکا عادی کرد، رویدادی که از حمایت ریاض نیز برخوردار شد. اما عربستان سعودی در غیاب قطعنامه‌ای برای اهداف تشکیل کشور فلسطینی، از به رسمیت شناختن رسمی اسرائیل خودداری کرده است. کارشناسان می‌گویند اقدامات منطقه‌ای سپاه پاسداران از جمله دلایل عادی سازی روابط کشورهای عرب و اسرائيل بوده است.

کاخ سفید گفته است که اهداف سفر جو بایدن شامل گسترش همکاری‌های اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای است. آمریکا می‌خواهد کشورهای عرب با اسرائيل روابط نزدیک‌تری برقرار کنند.

XS
SM
MD
LG