لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

لاپید: اسرائیل حق آزادی عمل علیه ایران را برای خود محفوظ می‌داند


یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه خواهان «اقدام قاطع بین‌المللی» علیه برنامه هسته‌ای ایران شد و گفت این مساله را با رئیس جمهوری آمریکا طی سفر منطقه‌ای وی در میان خواهد گذاشت.

قرار است جو بایدن از روز چهارشنبه این هفته در سفری چهار روزه ابتدا به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی و پس از آن به عربستان سفر کند تا در نشست رهبران شورای همکاری خلیج فارس و سه کشور عراق، اردن، و مصر در شهر جده شرکت کند.

نخست‌وزیر اسرائیل جو بایدن را «یکی از بهترین دوستانی که اسرائیل تاکنون در صحنه سیاست آمریکا داشته است» توصیف کرد و گفت تمرکز سفر او بر «تهدیدها و فرصت‌ها» خواهد بود. به گفته یائیر لاپید، «در بحث از تهدیدها، عمدتا بر ایران تمرکز خواهیم کرد. دیروز مطلع شدیم ایران با نقض مستقیم قراردادهایی که خود عضوی از آن است، از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌کند.»

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: «پاسخ بین‌المللی به این [مساله] باید قاطع باشد. شورای امنیت سازمان ملل باید تمام قدرت تحریم‌هایش را به کار بگیرد.»

یائیر لاپید هشدار داد: «اسرائیل به نوبه خود حق آزادی کامل دیپلماتیک و عملیاتی را در مبارزه‌اش با یک ایران هسته‌ای محفوظ می‌داند. اسرائیل بیکار نخواهد نشست زمانیکه کسی قصد آسیب رساندن به آن را دارد.»

او با اشاره به توان نیروهای امنیتی اسرائیل جهت یافتن «هرکسی در هرجایی» گفت: «ما مساله گسترش همکاری‌های امنیتی [اسرائیل و آمریکا] علیه تمامی تهدیدها را به بحث خواهیم گذاشت.»

یائیر لاپید افزود هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا با پرواز از اورشلیم به عربستان سعودی، حامل پیام صلح و امید اسرائیل خواهد بود. به گفته وی، اورشلیم دست دوستی خود را به سوی تمام ملت‌های منطقه دراز می‌کند و از آنها می‌خواهد «به خاطر فرزندانمان» با اسرائیل رابطه برقرار کنند و تاریخ را مسیر تازه‌ای قرار دهند.

برنامه سفر بایدن در اسرائیل

جو‌ بایدن، در جریان سفر خود به خاورمیانه، از تاسیسات امنیتی اسرائیل، از جمله سیستم جدید دفاع لیزری این کشور، بازدید خواهد‌ کرد.

او نخستین رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواهد بود که از «شرق اورشلیم و محدوده خارج از شهر قدیمی» دیدن می‌کند.

قرار است پرواز رئیس‌جمهور آمریکا، بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه در فرودگاه بن گوریون اسرائیل، بر زمین بنشیند.

او سپس به طور رسمی مورد استقبال یائیر لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل، قرار خواهد گرفت.

جو‌ بایدن، در ادامه به همراه بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل از تعدادی از سامانه‌های امنیتی اسرائیل بازدید خواهد کرد. احتمالا این بازدید از پایگاه هوایی پالماخیم، صورت خواهد گرفت.

یک مقام اسرائیلی، به روزنامه تایمز اسرائیل، گفته‌ که بایدن در سفر به اسرائیل «موافقت خود را برای آغاز گفت‌وگو میان مجتمع نظامی-صنعتی آمریکا با همتایان اسرائیلی خود، درباره خرید سامانه دفاع هوایی اعلام خواهد کرد»

رئیس‌جمهوری آمریکا، همچنین برای گرامی‌داشت هولوکاست، به موزه «ید وشم» خواهد رفت.

جو‌ بایدن، نخستین روز سفر را با سخنرانی در «مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک مکابیا» در کنار لاپید، نخست‌وزیر و اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل به پایان می‌رساند.

او در روز دوم سفر، نشستی را با نخست‌وزیر اسرائیل برگزار می‌کند و در یک کنفرانس خبری مشترک با او نیز شرکت خواهد کرد.

سپس بایدن و لاپید در جلسه ویدیویی مجمع I2U2 با حضور نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و محمد بن‌زاید آل‌نهیان، حاکم امارات، شرکت خواهند کرد.

دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و همچنین دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل، از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهوری آمریکا است.

روز جمعه پانزدهم ماه ژوئیه نیز بایدن برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به بیت‌ لحم می‌رود و پس از آن با بازگشت به فرودگاه بن گوریون، عازم عربستان می‌شود.

او در روز شنبه شانزدهم ژوئیه، در نشست رهبران شورای همکاری خلیج‌ فارس و سه کشور عراق، اردن و مصر، در شهر جده عربستان، شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG