لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

برنامه‌های رئیس‌جمهور آمریکا در اسرائیل اعلام‌ شد


جو‌ بایدن، در جریان سفر خود به خاورمیانه، از تاسیسات امنیتی اسرائیل، از جمله سیستم جدید دفاع لیزری این کشور، بازدید خواهد‌ کرد.

او نخستین رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواهد بود که از «شرق اورشلیم و محدوده خارج از شهر قدیمی» دیدن می‌کند.

قرار است پرواز رئیس‌جمهور آمریکا، بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه در فرودگاه بن گوریون اسرائیل، بر زمین بنشیند.

او سپس به طور رسمی مورد استقبال یائیر لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل، قرار خواهد گرفت.

جو‌ بایدن، در ادامه به همراه بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل از تعدادی از سامانه‌های امنیتی اسرائیل بازدید خواهد کرد. احتمالا این بازدید از پایگاه هوایی پالماخیم، صورت خواهد گرفت.

یک مقام اسرائیلی، به روزنامه تایمز اسرائیل، گفته‌ که بایدن در سفر به اسرائیل «موافقت خود را برای آغاز گفت‌وگو میان مجتمع نظامی-صنعتی آمریکا با همتایان اسرائیلی خود، درباره خرید سامانه دفاع هوایی اعلام خواهد کرد»

رئیس‌جمهوری آمریکا، همچنین برای گرامی‌داشت هولوکاست، به موزه «ید وشم» خواهد رفت.

جو‌ بایدن، نخستین روز سفر را با سخنرانی در «مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک مکابیا» در کنار لاپید، نخست‌وزیر و اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل به پایان می‌رساند.

او در روز دوم سفر، نشستی را با نخست‌وزیر اسرائیل برگزار می‌کند و در یک کنفرانس خبری مشترک با او نیز شرکت خواهد کرد.

سپس بایدن و لاپید در جلسه ویدیویی مجمع I2U2 با حضور نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و محمد بن‌زاید آل‌نهیان، حاکم امارات، شرکت خواهند کرد.

دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و همچنین دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل، از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهوری آمریکا است.

روز جمعه پانزدهم ماه ژوئیه نیز بایدن برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به بیت‌ لحم می‌رود و پس از آن با بازگشت به فرودگاه بن گوریون، عازم عربستان می‌شود.

او در روز شنبه شانزدهم ژوئیه، در نشست رهبران شورای همکاری خلیج‌ فارس و سه کشور عراق، اردن و مصر، در شهر جده عربستان، شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG