لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۲

ادامه برخورد با مخالفان حجاب اجباری؛ افسانه بایگان به «درمان بیماری روحی» محکوم شد


افسانه بایگان

قوه قضائیه پس از آزاده صمدی و لیلا بلوکات، این بار، افسانه بایگان، بازیگر ایرانی، را به حبس تعزیری و مراجعه اجباری به مراکز روانشناسی برای درمان آنچه «بیماری روحی شخصیت ضد خانواده» خوانده شده، محکوم کرده است.

مهدی کوهیان، تهیه‌کننده و کارشناس حقوق ارتباطات، روز چهارشنبه ۲۸ تیر در توییتی نوشت که خانم بایگان در دادگاه کیفری دو تهران به دلیل استفاده از کلاه به جای حجاب اجباری به «دو سال حبس تعزیری» محکوم شده است.

شعبه ۱۰۸۸ دادگاه کیفری دو تهران همچنین مجازات‌های دیگر از جمله «مراجعه هفتگی به مرکز روانشناسی و دریافت گواهی سلامت»، «دو سال ممنوعیت خروج از کشور»، «مطالعه کتاب و خلاصه‌سازی دست‌نوشت آن ظرف مهلت دو ماه»، و «ممنوعیت استفاده مستقیم یا با واسطه فضای مجازی (با از دسترس خارج نمودن سیم‌کارت‌ها و خطوط تلفن همراه و ثابت و گوشی‌های مورد استفاده متهم متعلق به وی یا سایرین به مدت دو سال» در نظر گرفته است.

بر اساس این گزارش، حبس تعزیری افسانه بایگان برای پنج سال تعلیق شده است.

آقای کوهیان با تأکید بر این‌که شعبه دادگاه کیفری دو تهران «هر روز با دیروز خودش در استفاده از ادبیات شنیع و شوکه‌کننده، مسابقه می‌دهد»، افزود: رأی صادر شده برای افسانه بایگان، «علاوه بر توهین، افترا، و تحقیر» او، به «خانه سینما» نیز «توهین مستقیم کرده است.»

در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، شماری از هنرمندان و بازیگران در حمایت از این اعتراضات، تصاویری از خود منتشر می‌کنند که در آن حجاب اجباری بر سر ندارند.

برخی از این هنرمندان از جمله کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، افسانه بایگان، ترانه علیدوستی مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. اما روند مخالفت با حجاب اجباری همچنان ادامه دارد.

فاطمه حقیقت‌جو، فعال حقوق زنان و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی فکر می‌کند اگر در مسئله حجاب عقب‌نشینی کند، باید در مقابل سایر مطالبات نیز عقب برود.

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا امینی، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به پرسش صدای آمریکا نسبت به گزارش‌های مربوط به اجرای «حجاب اجباری» توسط جمهوری اسلامی از طریق آنچه «پلیس اخلاق» خوانده می‌شود، ابراز نگرانی کرد و گفت که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG