لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

قائم مقام وزیر ارشاد: همکاری با بازیگران کشف حجاب کرده عواقب دارد


هنرپیشه‌ها بدون حجاب اجباری
هنرپیشه‌ها بدون حجاب اجباری

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بنایی بر لجاجت یا حذف دائمی هنرمندی را نداریم، گفت:‌ «با پلتفرم‌هایی که با بازیگران کشف حجاب کرده همکاری کنند مقابله می‌کنیم.»

سیدمحمد هاشمی تاکید کرده که در «اتفاقات تلخ سال گذشته» عده‌ای «بی‌قانونی» کردند و با «بی‌مهری و نامروتی با امنیت کشور بازی کردند» که به خوبی از تمامی مسایل آن مطلع هستیم.

به گفته این مقام دولتی در اتفاقات سال گذشته «شاید یک هزار نفر از هنرمندان بی‌قانونی کردند، بنابراین نباید آن را به حساب ۱۵۰ هزار نفر بگذاریم و با کسانی که بر مسیر خلاف قانون و عرف و عناد خود حرکت کرده‌اند اقدامات سلبی خواهیم داشت.»

هاشمی تاکید کرده که یکی از پلتفرم‌ها که درخواست برنامه مشترکی با یکی از بازیگران خانم کشف حجاب کرده داشت «جلوی آن را گرفتیم و اعلام کردیم که این خانم بازیگر بخاطر تخلف آشکاری که انجام داده فعلا اجازه فعالیت ندارند.»

در ماه‌های گذشته همراهی برخی از زنان بازیگر در مخالفت با حجاب اجباری و واکنش نهادهای وابسته به ارگان‌های امنیتی و قضایی همچنان با حاشیه‌هایی همراه بود. حمله روزنامه کیهان و انتشار نامه ممنوعیت «دعوت به همکاری» برای حضور در آثار سینمایی، از تازه‌ترین آنهاست.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته تعدادی از هنرمندان و بازیگران سینما و تلویزیون در همراهی با اعتراضات تصاویری از خود منتشر کردند که در آن حجاب اجباری بر سر نداشتند. این اقدام آنها با واکنش مثبت مخالفان حجاب اجباری همراه شد اما نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را برآشفت.

در پی این واکنش‌ها تعدادی از این هنرمندان از جمله ترانه علیدوستی، افسانه بایگان، کتایون ریاحی، هنگامه قاضیان و تعداد دیگری برای مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. با وجود همه این فشارها همچنان برخی از این افراد هر از چند گاهی با حضور بدون حجاب در فضای عمومی ضمن تاکید بر مخالفت خود با حجاب اجباری خبرساز می‌شوند.

XS
SM
MD
LG