لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

مولوی عبدالحمید خواستار «احترام به زنان و خواسته‌هایشان» و آزادی زندانیان سیاسی شد


در پی آغاز به کار دوباره «گشت ارشاد» و حمایت مقامات جمهوری اسلامی از این اقدام، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در توییتی نوشت: «تجربۀ گذشته نشان داده الزام و اجبار در موضوع حجاب و بستن محل کسب‌وکار مردم سیاستی بی‌نتیجه بوده و بر نارضایتی‌ها افزوده است.»

او افزود:« راهکار مؤثر، تدبیر و حکمت، احترام به زنان، توجه به خواسته‌های آنان و آزادی زندانیان سیاسی به‌ویژه زنان است.»

این در حالی است که رئیس شورای شهر تهران روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، با اعلام خبر «تفکیک جنسیتی» در واگن‌های مترو پایتخت ایران، تأکید کرد که رعایت حجاب اجباری، مثل سطح شهر، باید در مترو نیز رعایت شود.

مهدی چمران بر ضرورت «جداسازی» جنسیتی واگن‌های مترو تأکید کرد و گفت: «این موضوع، عملیاتی شده است.»

مهدی چمران گفت: «رعایت حجاب در مترو و خیابان با هم تفاوتی ندارد و تمام افراد باید رعایت کنند. جداسازی واگن‌های مترو برای زنان و مردان باید انجام شود که عملیاتی شده است.»

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی هم با اشاره به موضوع «عفاف و حجاب» گفت: «تاکید موکد داریم در اجرای قانون کلیه افراد و مجریان قانون حق تخطی از حدود قانونی را ندارند و مر قانون بدون کم و کاست باید اجرا شود.»

جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی هم گفت: «هدف دشمن سوق دادن افراد ناآگاه به سمت بی‌حجابی و برهنگی است، اما عفاف و حجاب از اصلی‌ترین مبانی اسلام و انقلاب است و قطعاً نیروی انتظامی اجازه نخواهد داد دشمن به اهداف خود دست یابد.»

جنجال بازگشت «گشت ارشاد» به خیابان‌ها باعث ایجاد سردرگمی بین ارکان دولت هم شده است بطوری که رسانه‌های وابسته و حامی دولت در اقدامی هماهنگ نقش ابراهیم رئیسی در این اقدام را تکذیب، اما دولتی‌ها از این اقدام حمایت کردند.

خبرگزاری «تسنیم» در واکنش به این اتفاق نوشت که برخی رسانه‌های دولتی در خبری اعلام کردند که «دستور روسای قوه مجریه و قضاییه» برای اجرای طرح مقابله با بی‌حجابی از سوی «فراجا» صحت ندارد.

خبرگزاری تسنیم تاکید می‌کند در کلیپ تصویری که از منتظرالمهدی سخنگوی فراجا منتشر شده در همان ابتدا او تصریح می‌کند که طرح پلیس در پی مطالبات مردمی و «تاکید روسای قوه مجریه و قوه قضائیه» انجام می‌شود.


این رسانه وابسته به سپاه پاسداران تاکید می‌کند که رسانه‌های دولت کلیپ منتظرالمهدی را با حفظ بخش تاکید رییس جمهور منتشر کرده بودند و هنوز هم این ویدیو روی بعضی از این رسانه‌ها وجود دارد.

روز گذشته دفتر فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با انتشار توییتی از بابت گزارش‌های مربوط به «سرکوب مجدد» زنان ایران توسط «پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی» برای اجرای مقررات حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد.


در این توییت آمده است: «به نظر می‌رسد رژیم هیچ چیزی از اعتراضات یاد نگرفته است. زنان و دختران در هر جایی باید اجازه داشته باشند هر آنچه می‌خواهند بپوشند.»


یک مقام ارشد کاخ سفید نیز دیروز از «حق مسلم» مردم برای «تصمیم‌گیری» و همچنین «زنان ایران» برای «انتخاب پوشش» دفاع کرد و گفت: «مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند و آمریکا هم باید فشار بیشتری روی جمهوری اسلامی بیاورد.»

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه، در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت «گشت ارشاد» گفت: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی، مردم ایران حالا باید بتوانند برای خود تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG