لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

طرح برای زنانه و مردانه شدن مترو تهران؛ مهدی چمران: جداسازی، عملیاتی شده است


مسافران در ایستگاه مترو در تهران. آرشیو
مسافران در ایستگاه مترو در تهران. آرشیو

رئیس شورای شهر تهران روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، با اعلام خبر «تفکیک جنسیتی» در واگن‌های مترو پایتخت ایران، تأکید کرد که رعایت حجاب اجباری، مثل سطح شهر، باید در مترو نیز رعایت شود.

مهدی چمران بر ضرورت «جداسازی» جنسیتی واگن‌های مترو تأکید کرد و گفت: «این موضوع، عملیاتی شده است.»

از زمان آغاز به کار مترو در اواخر دهه هفتاد خورشیدی، واگن‌های محدود جداگانه‌ای برای زنان وجود داشت، اما آنها می‌توانستند از سایر واگن‌ها نیز بدون تفکیک جنسیتی استفاده کنند.

مهدی چمران گفت: «رعایت حجاب در مترو و خیابان با هم تفاوتی ندارد و تمام افراد باید رعایت کنند. جداسازی واگن‌های مترو برای زنان و مردان باید انجام شود که عملیاتی شده است.»

جدا افتادن خانواده‌ها از یکدیگر، گم شدن در ازدحام جمعیت، و به اشتباه پیاده شدن افراد خانواده در ایستگاه‌های متفاوت از جمله مشکلات احتمالی است که در صورت اجرایی شدن جداسازی جنسیتی واگن‌های مترو ممکن است پیش بیاید.

سخنان این مقام رسمی در شرایطی ابراز شده است که گزارش‌های شهروندی در روزهای گذشته، حاکی از حضور نیروهای گشت ارشاد در محدوده ایستگاه‌های مترو بوده است.

در ماه‌های گذشته، مردم معترض بارها در ایستگاه‌های مختلف مترو تهران علیه جمهوری اسلامی شعار داده‌اند.

تشدید جداسازی جنسیتی و محدودیت‌های بیشتر برای اعمال حجاب اجباری برای زنان در جامعه ایران در شرایطی از سوی مقامات جمهوری اسلامی دنبال می‌شود که مخالفت با حجاب اجباری، یکی از محورهای اعتراضات گسترده در ماه‌های گذشته بوده است.

شاپرک شجری‌زاده، یکی از مخالفان حجاب اجباری، به صدای آمریکا گفته است که هرچند گشت ارشاد هرگز جمع نشده بود، اما تشدید بازگشت آن به خیابان، «بازگشت خشونت علیه زنان است.»

بازگشت گشت ارشاد به خیابان بازگشت خشونت علیه زنان است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

XS
SM
MD
LG