لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

مجازات مخالفت با حجاب اجباری: ۱۰ ماه زندان در سمنان برای کلاه لیلا بلوکات


لیلا بلوکات، بازیگر ایرانی
لیلا بلوکات، بازیگر ایرانی

لیلا بلوکات، بازیگر ایرانی، در پی استفاده از پوشش «کلاه» به ۱۰ ماه حبس تعزیری در سمنان محکوم شد.

منابع خبری از ایران روز سه‌شنبه ۲۷ تیر گزارش دادند که شعبه ۱۰۸۸ دادگاه کیفری دو، حکم خانم بلوکات را «با تغییری جزئی» اعلام کرده و این بازیگر به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری در یکی از زندان‌های استان سمنان و انواع محرومیت از حقوق شهروندی محکوم شده است.

مهدی کوهیان، کارشناس حقوق ارتباطات، با اعلام این که دادگاه لیلا بلوکات را «به خاطر استفاده از پوشش کلاه» محکوم کرده، حکم صادره را «سنگین و خارج از عرف قضایی» دانسته است.

به گزارش روزنامه هم‌میهن، «دو سال ممنوعیت از فعالیت پلتفرم‌های داخلی و خارجی، بازیگری و تبلیغ، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، پنج سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی، و مطالعه و خلاصه‌نویسی یک کتاب ظرف یک ماه» بخش دیگری از حکم صادر شده برای این بازیگر است.

صدور احکام تحقیرکننده برای مخالفان حجاب اجباری از سوی قوه قضاییه در روزهای گذشته واکنش‌هایی منفی را به دنبال داشته است.

از جمله این احکام برای آزاده صمدی، بازیگر، بوده است که باید با مراجعه به مراکز رسمی روانشناسی نسبت به آنچه «درمان بیماری شخصیت ضد اجتماعی» نامیده شده است، به صورت هر دو هفته یک بار اقدام و گواهی سلامت خود را در پایان دوره درمان ارائه کند.

محمد مقیمی، حقوقدان، به صدای آمریکا گفته که احکام صادر شده بر ضد زنان مبارز سوءاستفاده از قدرت است و این احکام خلاف روح حقوق بشر است

در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، شماری از هنرمندان و بازیگران در حمایت از این اعتراضات تصاویری از خود منتشر می‌کنند که در آن حجاب اجباری بر سر ندارند.

شماری از این هنرمندان از جمله کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، افسانه بایگان، ترانه علیدوستی مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. اما روند مخالفت با حجاب اجباری همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG