لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

واکنش آمریکا به بازگشت گشت ارشاد: «رژیم» هیچ چیزی از اعتراضات یاد نگرفت


گشت ارشاد. (آرشیو)
گشت ارشاد. (آرشیو)

دفتر فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با انتشار توییتی از بابت گزارش‌های مربوط به «سرکوب مجدد» زنان ایران توسط «پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی» برای اجرای مقررات حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد.

در این توییت آمده است: «به نظر می‌رسد رژیم هیچ چیزی از اعتراضات یاد نگرفته است. زنان و دختران در هر جایی باید اجازه داشته باشند هر آنچه می‌خواهند بپوشند.»

در روزهای اخیر و به دنبال آن که نیروی انتظامی به صورت رسمی از استقرار گشت‌ ارشاد برای مقابله با مخالفان حجاب اجباری خبر داد، برخورد ماموران با زنان نسبت به ماه‌های گذشته شدت بیشتری گرفته و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی درگیری‌هایی بین ماموران و مردم روی داده است.

در یکی از آخرین نمونه‌ها، یکشنبه شب تصاویر تشنج و درگیری بین مردم و ماموران در میدان شهرداری رشت در رسانه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ای منتشر شد.

درگیری بین ماموران گشت ارشاد با مردم در رشت
درگیری بین ماموران گشت ارشاد با مردم در رشت

ویدیو‌های منتشر شده نشان می‌دهد تشنج و درگیری در میدان شهرداری رشت میان مردم و ماموران انتظامی زمانی رخ داده که ماموران قصد داشتند زنانی را که از حجاب اجباری پیروی نمی‌کردند بازداشت کنند.

حاشیه‌‌های بازگشت گشت ارشاد و انتشار تصاویر برخورد ماموران با یک زن بدون حجاب در محله «گیشا» در تهران باعث شد تا روزنامه جوان در شماره امروز خود آن را تکذیب کرده و بنویسد: «فیلم‌های مجعول‌ و جدید مربوط به گشت ارشاد، برای ایجاد تقابل زنان با حاکمیت توزیع شده است.»

بر اساس ادعای این روزنامه وابسته به سپاه، ویدیویی که در آن یک «زن چادری» با «خشونت» تلاش دارد زنی بدحجاب را به زور به درون یک ون منتقل کند «جعلی» است.

روزنامه متعلق به سپاه می‌گوید: «ویدئویی که به گونه‌ای فیلمبرداری شده که هویت ون (رنگ خودرو و نشانه‌های دیگر) مشخص نیست و حتی چهره زن چادری و زن بی‌حجاب هم به هیچ عنوان معلوم نیست.»

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از «فرماندهان ارشد فراجا» که نامی از آنها نبرده نوشت: «به هیچ عنوان «ون‌های» گشت ارشاد به خیابان‌ها برنمی‌گردند و هیچ خودرویی با بغل‌نویسی «گشت ارشاد» در خیابان‌ها دیده نخواهد شد.»

این خبرگزاری در ادامه خبر خود نوشت: «اگر از این پس، فیلمی از حضور ون‌ها در خیابان یا درگیری‌‌هایی در سوار کردن افراد به این خودروها منتشر شد یا ساختگی است یا آرشیوی که با اهداف خاص منتشر شده است.»

این در حالی است که روز گذشته سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تایید کرد که «گشت ارشاد» بار دیگر به خیابان‌های شهرهای ایران بازگشته است.

روزنامه همشهری در واکنش به حاشیه‌های ایجاد شده نوشت که گشت‌های پلیس برقرار شده اما «بازگشت گشت ارشاد» نداریم؛ «فرافکنی می‌کنند.»

روزنامه رسالت نزدیک به حزب موتلفه اسلامی نیز در واکنش به این موضوع نوشت که «مقصد ون‌های گشت ارشاد، جامعه سکولار است. آن‌ها زن ایرانی را در زمین مدرنیته و سکولاریسم پیاده می‌کنند.»

نویسنده این روزنامه تاکید کرده است که «هرچند ما به‌حکم عقل سلیم و شرع حکیم با وجود الزام قانونی در مسئله پوشش موافقیم، اما وضعیت کنونی ممکن است مسیر را به سمت بی‌پوشش سوق دهد تا حجاب.»

XS
SM
MD
LG