لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

افسانه بایگان هم از عرصه بازیگری کناره‌گیری کرد


افسانه بایگان
افسانه بایگان

افسانه بایگان، بازیگر سینما و هنرمند معترضی که از سال گذشته و همزمان با اوج‌گیری اعتراضات سراسری با انتشار تصاویر بدون حجاب اجباری با معترضان همراهی کرده بود، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از «عرصهٔ بی‌حرمت بازیگری» کناره‌گیری کرد.

این بازیگر سرشناس چهار دهه اخیر ایران در ادامه اظهار امیدواری کرد که «اندک باقی ایام» را در «آرامشی» دور از اجتماع که «اجتماع خشمگین» توصیف کرد بگذراند.

او در این نوشته که با انتشار چهار تصویر از خود در سریال‌ها و مراسم رسمی گذشته همراه بود، با اشاره به اینکه در آن زمان «هيچ تذكر و توبيخی» دریافت نکرده بود از اینکه انتخاب همان نوع پوشش «امروز درخور اتهامی بسيار سنگين شده باشد» اظهار تعجب کرد.

افسانه بایگان، بازیگر سرشناش ایران در چهار دهه گذشته.
افسانه بایگان، بازیگر سرشناش ایران در چهار دهه گذشته.

بایگان در بخشی از این نوشته با تاکید بر اینکه یکی از دلایل «عدم مهاجرت» و ماندنش در همه سال‌های فعالیت‌اش این بوده که «ریشه در خاک» ایران دارد و «با دردهای مردم می‌گريد و با شادی ايشان شاد می‌شود» تنها هدفش را «زدودن غبار غم از دل و جان مردمان اين ديار» دانست و نوشت: «مسئوليت‌های اجتماعی خويش را فراموش» نمی‌کند.»

این بازیگر سرشناس سینما با اشاره به «محکومیت قبلی» خود به عنوان «کشف حجاب» نوشت: «التزام به قوانين شرط بقاء هر جامعه‌ای است، كما اينكه اعتراض به قوانين حق شهروندان است و شنيدن اعتراض شهروندان تكليف حاكمان.»

افسانه بایگان، بازیگر سینما و تلویزیون و از مخالفان حجاب اجباری، چند روز پیش با انتشار پستی در صفحه ایسنتاگرام خود خبر داده بود که روز شنبه ۱۷ تیر در دادگاه حاضر می‌شود تا در مورد دلیل استفاده از کلاه به جای حجاب اجباری و اتهام «در معرض قراردادن شیء» توضیح دهد.

او دو ماه پیش در حالی که کلاه بر سر داشت برای دیدن نمایش «کافه عاشقی» به سالن تئاتر رفته بود و اکنون می‌گوید «بر اساس ماده ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی» و طبق کیفرخواست به اقدام خلاف عفت و اخلاق عمومی متهم شده است.

Afsaneh Baygan افسانه بایگان
Afsaneh Baygan افسانه بایگان

این بازیگر سینما و تلویزیون نوشته بود: «متهم شده‌ام به ماده ۶۴۰ یعنی در معرض قراردادن شیء!!!که بر خلاف عفت و اخلاق عمومی است. فلدا نتیجه می‌گیریم که بنده در این تعبیر در حد یک شیء بررسی می‌شوم. یعنی اگر من بدون حجاب در خیابان ظاهر شوم مشمول تبصره ماده ۶۳۸ خواهم بود و استحقاق جزای نقدی دارم اما اگر با کلاه برای دیدن نمایشی شرکت کنم مستحق یک سال حبس هستم؟؟؟»

اردیبهشت امسال حضور بدون حجاب افسانه بایگان در مراسم نکوداشت آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت، در خانه هنرمندان و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی بازتاب‌های فراوانی در پی‌داشت. او گوشواره‌های با نماد شیر و خورشید آویخته بود؛ اقدامی که توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد.

در ماه‌های گذشته همراهی برخی از زنان بازیگر در مخالفت با حجاب اجباری و واکنش نهادهای وابسته به ارگان‌های امنیتی و قضایی همچنان با حاشیه‌هایی همراه بود. حمله روزنامه کیهان و انتشار نامه ممنوعیت «دعوت به همکاری» برای حضور در آثار سینمایی، از تازه‌ترین آنهاست.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته تعدادی از هنرمندان و بازیگران سینما و تلویزیون در همراهی با اعتراضات تصاویری از خود منتشر کردند که در آن حجاب اجباری بر سر نداشتند. این اقدام آنها با واکنش مثبت مخالفان حجاب اجباری همراه شد اما نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را برآشفت.

در پی این واکنش‌ها تعدادی از این هنرمندان از جمله ترانه علیدوستی، افسانه بایگان، کتایون ریاحی، هنگامه قاضیان و تعداد دیگری برای مدتی بازداشت شدند و یا توسط نهادهای امنیتی احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. با وجود همه این فشارها همچنان برخی از این افراد هر از چند گاهی با حضور بدون حجاب در فضای عمومی ضمن تاکید بر مخالفت خود با حجاب اجباری خبرساز می‌شوند.

پیش از هنگامه قاضیان، بازیگر سینما نیز از عرصه بازیگری کناره‌گیری کرده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG