لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

افسانه بایگان به‌دلیل «استفاده از کلاه» و «در معرض قراردادن شیء» به دادگاه احضار شد


افسانه بایگان با کلاه به جای روسری در یک سالن تئاتر در تهران. تصویر برگرفته از ویدیو.

افسانه بایگان، بازیگر سینما و تلویزیون و از مخالفان حجاب اجباری، می‌گوید روز شنبه ۱۷ تیر در دادگاه حاضر می‌شود تا در مورد دلیل استفاده از کلاه به جای حجاب اجباری و اتهام «در معرض قراردادن شیء» توضیح دهد.

او دو ماه پیش در حالی که کلاه بر سر داشت برای دیدن نمایش «کافه عاشقی» به سالن تئاتر رفته بود و اکنون می‌گوید «بر اساس ماده ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی» و طبق کیفرخواست به اقدام خلاف عفت و اخلاق عمومی متهم شده است.

افسانه بایگان در پستی اینستاگرامی نوشته است: «دو ماه قبل برای دیدن تئاتر کافه عاشقی در سالن اجرای شهرزاد شرکت کردم، در حالیکه کلاهی بر سر داشتم که بخش عمده ای از سرم را پوشانده بود و تنها کمی از مو و گردنم دیده می‌شد. یکی از دست اندرکاران پشت صحنه این نمایش نظر من را در پایان نمایش پرسید و من به احترام زحمات گروه و گفتن یک خسته نباشید پاسخ ایشان را دادم و فیلمی که از من با گوشی گرفتند منتشر شد.»

این بازیگر سینما و تلویزیون می‌گوید: «متهم شده ام به ماده ۶۴۰ یعنی در معرض قراردادن شیء!!!که بر خلاف عفت و اخلاق عمومی است. فلدا نتیجه می گیریم که بنده در این تعبیر در حد یک شیء بررسی می شوم. یعنی اگر من بدون حجاب در خیابان ظاهر شوم مشمول تبصره ماده ۶۳۸ خواهم بود و استخقاق جزای نقدی دارم اما اگر با کلاه برای دیدن نمایشی شرکت کنم مستحق یک سال حبس هستم؟؟؟»

او با انتقاد از کیفرخواستی که علیه او صادر شده نوشته است: «در کیفرخواست نوشته اند مجازات مندرج در تبصرهٔ ماده ۶۳۸ برای من کم است و برخورد شدید ضرورت دارد، چرا چون یک هنرمندم.»

به گفته خانم بایگان، پرونده او را «به شعبهٔ ۱۰۸۸ ارجاع داده اند؛ همان شعبه ای که‌ یک قاضی را از مجتمع قضایی بعثت برای ساعاتی به مجتمع قضایی ارشاد می‌آورند تا چند رأی سنگین بدهد و بازگردد.»

او تاکید کرده که سال ها پیش با «همین مدل کلاه در جشنواره جهانی فیلم فجر» شرکت کرده و «عکسهایی هم در فضای مجازی منتشر شد، ولی حتی یک تذکر نگرفت.» هنرمند سرشناس سینمای ایران سپس پرسیده است: «مگر من علم غیب دارم که بدانم امروز همان طرز پوشش جرم محسوب میشود؟»

افسانه بایگان همچنین با اشاره به وضعیت پوشش در تهران نوشته است: «بد نیست به دورو برمان در این شهر نگاه کنیم آیا این حجاب در تهران و در یک مرکز هنری مثل سالن تئاتر بر خلاف عفت و اخلاق عمومی است؟ قضاوتش با مردم تهران.»

اردیبهشت امسال حضور بدون حجاب افسانه بایگان در مراسم نکوداشت آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت، در خانه هنرمندان و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی بازتاب‌های فراوانی در پی‌داشت. او گوشواره‌های با نماد شیر و خورشید آویخته بود؛ اقدامی که توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد.

پس از آغاز اعتراضات سراسری با شعار محوری «زن زندگی آزادی» نافرمانی مدنی زنان و حضور آنان بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی افزایش یافته است. آنها آزادی را «یک تمرین روزمره» می‌دانند.

رویا کریمی‌مجد، روزنامه‌نگار، پیش از این به صدای آمریکا گفته است که استمرار حضور زنان بی‌حجاب در خیابان‌ها کم‌کم به روندی عادی تبدیل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG