لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

برگزاری شوی مد در کابل زیر فشار مذهبی‌ها و تهدیدهای تندروها


مانکن های جوان افغان لباسهای محلی مختلف کشورشان را از نواحی مختلف به نمایش گذاشتند.
مانکن های جوان افغان لباسهای محلی مختلف کشورشان را از نواحی مختلف به نمایش گذاشتند.

در باغ یک ویلای خصوصی در کابل، تحت حفاظت شدید، مانکن های جوان افغان، که ۶ نفر از آنها زن بودند، با افتخار لباسهای سنتی افغانستان از قوم های مختلف را به نمایش در آوردند.

مانکن های مرد انواع گوناگون از شلوار کمیز (نوعی لباس سنتی)، پیراهن های بلند با تنبان به تن داشتند که با عمامه و کلاه های سنتی پکول و قره قل تکمیل شده بودند.

مانکن های زن هم پیراهن های رنگارنگ افغانی از پارچه های نرم و لخت سوزن دوزی شده پوشیده بودند که بعضی از آنها با روسری مشابه جور شده بود.

تماشاگران، حدوداً صد نفر زن و مرد، فضای کوچک نمایش را پر کرده بودند. جو و روحیه مردم همانند لباسهای نمایش شاد و رنگارنگ بود؛ صحنه ای که در طول رژیم طالبان نمی شد حتی آن را تصور کرد.

برغم تهدید های روزانه شورشیان در این پایتخت جنگ زده، «اجمل حقیقی» سازمان دهنده ۲۲ ساله نمایش می گوید برگزاری این رویداد ارزش ریسک کردن را داشت.

او معتقد است اگر به مردم افغانستان یادآور شد که چقدر فرهنگ و آداب و رسوم شان غنی است، شاید بیشتر به هم نزدیک شوند.

در نمایش مد فرهنگی کابل، لباسهای قوم ها و ملیت های مختلف افغانستان به چشم می خورد
در نمایش مد فرهنگی کابل، لباسهای قوم ها و ملیت های مختلف افغانستان به چشم می خورد

او گفت در فیسبوک تهدید های زیادی دریافت کردند و از آنها خواسته بودند که این نمایش را اجرا نکنند ولی در پاسخ گفت حتی اگر حمله انتحاری باشد و دست و پایش را از دست بدهد برنامه اش را انجام خواهد داد.

حتی بعد از گذشت بیش از ۱۶ سال از حمله ۲۰۰۱ آمریکا که موجب از کنار رفتن طالبان از قدرت شد، حضور یک زن در چنین رویدادهایی هنوز یک تابو است.

بعضی از زن ها هنوز بدون بُرقَع که آنها را از سر تا پا می پوشاند، بیرون نمی روند. خشونت به زن ها و سنگسار کردن زن هایی که مرتکب زنا شده اند، هنوز چیزی عادی است.

آژانس مدل یابی «حقیقی» یکی از کارهای جدید نوع خود در دنیای کوچک مد در افغانستان است. ولی «اجمل حقیقی» تا کنون در برنامه های تلویزیونی گوناگونی در مناسبت هایی مثل نوروز، عید فطر، و روز استقلال افغانستان ظاهر شده است.

«عاطفه فصیحی» ۲۱ ساله دو سال پیش به تیم «حقیقی» پیوست. این نمایش اولین نمایش زنده او است.

او گفت ترس چیزی است که همه دارند «ولی اگر کسی بخواهد به اهدافش برسد باید پا روی آن بگذارد.»

خانم فصیحی به آینده امیدوار است.

کابل در چند سال گذشته، شاهد تنها چند تایی نمایش مد بوده که بیشتر برای مخاطبان خارجی بود.

نمایش آقای حقیقی اولین نمایش لباسهای تمام افغانی است که در آن مانکن های افغان، لباسهای سنتی افغانی از سراسر کشور را به مخاطبان افغان، از قوم های گوناگون عرضه می کنند.

تماشاگران به آینده بهتر و نمایش های بیشتر در افغانستان امیدوارند و معتقدند که چنین رویداد هایی مردم افغانستان را از هر نژاد و قومیتی که می خواهد باشند به هم نزدیک تر می کند و به آنها یاد می دهد که چطور در کنار هم با صلح زندگی کنند.

کابل سالها دستخوش حملات و خشونت های زیادی بوده است که طالبان مسئول بیشتر آنها بود، ولی اخیرا بعضی از آنها توسط وابستگان داعش بوده است.

با وجود تنش و تهدید های جاری در کشور، چیزی که قابل توجه و قابل ستایش است، این است که دوستداران مد افغان سعی دارند با اجرای چنین رویدادهای و با متحد کردن هموطنانشان، جدایی و تفرقه فرهنگی را از بین ببرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG