لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

اما واتسون زیر تیغ انتقاد؛ آیا نیمه برهنگی با فمینیسم در تضاد است؟


اما واتسون، بازیگر بریتانیایی که با ایفای نقش «هرمیون گرنج» در مجموعه هری پاتر به شهرت رسید به خاطر انتشار عکسی نیمه برهنه در مجله «ونیتی فر» با انتقاد روبرو شده است.

منتقدان برهنگی را در تضاد با فمینیسم می دانند و معتقدند واتسون با این کار حرفهای خودش در مورد استفاده ابزاری از زنان را نقض می کند.

واتسون می گوید از این انتقادها گیج شده و فکر می کند درک درستی از «فمینیسم» وجود ندارد.

موافقان اما واتسون می گویند تلاشهای او برای حقوق برابر زن و مرد او را یک فمینیست می کند نه پوشیده بودن لباسهایش.

اما واتسون، سالهاست برای آموزش دختران تلاش می کند و به کشورهای مختلف از جمله بنگلادش و اروگوئه سفر کرده است.

او در سال ۲۰۱۴ به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در امور زنان انتخاب شد. او در این دوران کارزاری راه انداخت به نام «مردان برای زنان» تا مردان را نیز در فعالیتهایی که در راستای حقوق برابر زن و مرد انجام می شود درگیر کند.

واتسون در مقام سفیر حسن نیت بارها بر این مسأله تأکید کرد که «فمینیسم» مخالفت با مردان نیست بلکه تلاش برای حقوق برابر است.

اما واتسون در بیست و پنج سالگی، به خاطر تلاشهایش برای حقوق زنان در فهرست صد زن تأثیرگذار سال مجله «تایم» قرار گرفت.

مخالفان عکس نیمه برهنه اما واتسون معتقد هستند او با نمایش نیمی از سینه اش، زنانگی را در سکسی بودن خلاصه می کند.

موافقان می گویند او در این عکس کاملا برهنه نشده و تنها زیبایی بدن زنانه اش را به نمایش گذاشته است؛ چیزی که حق هر فردی است.

این دسته از افراد معتقدند فمینیست کسی است که زن و مرد را برابر بداند و اگر زنی را برای برهنگی سرزنش می کند، مرد را هم به همان نسبت به خاطر برهنگی مورد انتقاد قرار دهد. آنها می گویند قرار دادن زنان در کلیشه های اجتماعی و فرهنگی با فمینیسم در تضاد است.

اما واتسون می گوید پذیرفتن حق انتخاب زنان ، فمینیسم به شمار می آید.

با این حال بر سر مفهوم «حق انتخاب» نیز بحث است. عده ای می گویند برخی از زنان انتخابهای نادرست می کنند از جمله زنانی که از اقدامات ضد زن حمایت می کنند.

این عده بر این باورند که فمینیسم یک جنبش عدالت خواهانه اجتماعی است و با هر کسی که برای دسترسی زنان به حقوق اجتماعی مانع ایجاد کند، چه مرد باشد و چه زن، مقابله خواهد کرد.

طرفداران اما واتسون معتقدند او به عنوان چهره سینمایی، در عکسی که برای مجله مد گرفته نیمه برهنه شده و این از تأثیر فعالیتهای او در مقام یک فمینیست کم نمی کند. آنها می گویند فمینیست بودن با فعالیتهای افراد در راستای حقوق برابر زن و مرد سنجیده می شود نه با آنطور که بدن خود را نمایش می دهند.

XS
SM
MD
LG