لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

اولین نمایش مد بین المللی خانم های «کوچولو» در دبی


Mandy Alison poses with a selection of over 125,000 birthday cards sent to Captain Tom Moore, for his 100th birthday on April 30, but displayed in the Great Hall of Bedford School, closed-down due to the COVID-19 pandemic, in Bedford, north of London.
Mandy Alison poses with a selection of over 125,000 birthday cards sent to Captain Tom Moore, for his 100th birthday on April 30, but displayed in the Great Hall of Bedford School, closed-down due to the COVID-19 pandemic, in Bedford, north of London.

نمایش های مد اغلب از مانکن های باریک و بلند استفاده می کنند، ولی در یک نمایش مد در دبی، یک گروه زن خیلی قد کوتاه یا دورف که در ایران به «کوچولو» معروف هستند، این قاعده را تغییر داده اند.

آنها قدم به صحنه مد گذاشتند تا به صنایع مد یاد آور شوند که جامعه قدکوتاه ها که مبتلا به یک نوع اختلال رشد هستند نیز، به مد اهمیت می دهند و آنها نیز لباس شیک می خواهند.

نمایش بین المللی مد کوچولوها از سال ۲۰۱۴ شروع به فعالیت کرده است ولی این اولین بار است که به دبی می آید؛ که بخشی از تور جهانی سالانه آنها است.

در عصری که صنایع مد سعی دارند رفته رفته ظاهر و سایزهای کلیشه ای دنیای مد را تغییر دهند، نمایش مد قدکوتاه ها خیلی مهم و تأثیر گزار است.

سازمان دهندگان با برگزاری این رویداد در سراسر جهان از نیویورک سیتی گرفته تا پاریس، سعی دارند به دست اندرکاران دنیای مد پیام بفرستند که مد برای همه است نه فقط یک سری افراد با قد و هیکل خاص.

مریم شالک، بنیانگزار این نمایش می گوید حدود یک سال است که در صنعت مد شروع به فعالیت کرده است. او می گوید: «وقتی با مانکن ها و با طراح ها سر و کار دارید متوجه می شوید که همیشه دنبال مانکن های بلند و لاغر هستند، همیشه یک شکل. در نتیجه ما متوجه شدیم که در دنیای مد یک خلا هست که نسبت به کسانی که بلند یا لاغر نیستند خیلی تبعیض قائل می شود. وقتی به نمایش مد نگاه می کنید مردم همه آن شکلی نیستند. من خودم را در بین آن مانکن ها نمی بینم.»

نمایش مد میزبان مانکن های قد کوتاه از سراسر جهان است که می خواهند با شرکت در این رویداد پیام «گوناگونی و پذیرش» برسانند.

مانکن ها که قدشان از ۱۲۲ سانتیمتر بیشتر نیست از آمریکا، ایتالیا، روسیه، و کشورهای مختلف دیگر آمده اند که آن نیز گوناگونی این نمایش را دو چندان می کند.

مکسیمیلیانا سانچوا، مانکن از ایتالیا
مکسیمیلیانا سانچوا، مانکن از ایتالیا

مکسیمیلیانا سانچِوا، یکی از مانکن های شرکت کننده از ایتالیا می گوید: «کاری که این گروه دارد انجام می دهد آگاه سازی مردم به اختلال رشد کوتولگی است. ما می خواهیم معرف زنهای کوچولو در دنیای مد باشیم و نشان بدهیم که ما هم نیاز به لباس داریم و می خواهیم بخشی از نمایش مد باشیم. من برای همین اینجا آمده ام.»

ایده این نمایش مد هنگامی به ذهن شالک رسید که داشت در یک فروشگاه خرید می کرد و یک خانم کوچولو را دید که در بخش لباسهای کودک خرید می کند و اعصابش خورد شده که چیزی باب میلش نیست. نمایش بین المللی مد کوچولوها در دبی کمی با مشکل مواجه شد، چرا که سازمان دهندگان نمایش های مد عرب، برگزاری این نمایش را رد کردند. ولی پس از بگو مگو نهایتاً اجرا شد.

خانم شالک می گوید: «انجام شد، نه؟ ولی سخت است چون مردم بی میلی نشان می دهند، به خصوص در مقایسه با کشورهای غربی. در آمریکا پذیرفته شده است، در اروپا هم همینطور. این نمایش سخت ترین نمایشی بوده که اینجا برگزار شده، واقعاً سخت ترین. درست در لحظه آخر اسپانسرهایمان ردمان کردند که خوردمان کرد. آن هم درست شب قبل از پروازمان به دبی. به خاطر همین خوشبختانه با این نمایش می خواهیم ذهن مردم دبی را باز کنیم و به آنها نشان بدهیم که کوچولوها هم آدم هستند. یک آدم مثل من و تو. شغل دارند. بچه دارند، خانواده دارند، و بدون شک توانا هستند. همین و بس.»

نمایش مد کوچولوها در «میرکل گاردن» یا باغ معجزه آمیز دبی برگزار شد، یکی از جاذبه های توریستی که زیبا ترین و گوناگون ترین گل ها را در بر دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG