لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

نمایشگاه «پیر کاردین» طراح مشهور فرانسوی در آستانه ۹۵ سالگی


پیر کاردین، طراح فرانسوی متولد ایتالیا نتوانست در نمایش مدی که در آمریکا برگزار شده بود شرکت کند. این طراح نود و چهار ساله قرار بود نمایشگاهی را که از طراح هایش در ایالت رودآیلند راه اندازی شده، افتتاح کند اما به خاطر یک تصادف که جزئیات بیشتری از آن ارائه نشده ، نتوانست در مراسم حاضر شود.

نمایشگاه طرح هایش در رودآیلند آمریکا قرار است در دو بنای تاریخی نیوپورت برپا شود و هفتاد سال نوآوری این طراح پرآوازه را تصویر کرده است.

پیر کاردین در آستانه نود و پنج سالگی است اما همچنان به فعالیتش در عرصه مد ادامه می دهد. او در دهه پنجاه میلادی با طرح های آوانگاردش تبدیل به ستاره ای تکرارنشدنی درعرصه مد دنیا شد.
نمایشگاه هشتاد سبک مختلف لباس را که کاردین در طول دهه ها فعالیتش از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۶ میلادی خلق کرده به نمایش گذاشته است.


پیش از این نیز مجموعه ای منحصر بفرد از کارهای او در موزه ای در پاریس به نمایش در آمد.
پیر کاردین که عنوان سالخورده ترین طراح مد را یدک می کشد همچنان در پی ساختارشکنی در مد و ارائه طرح های کم نظیر است.

قرار گرفتن آثارش زیر یک سقف نشان می دهد او برای رسیدن به جایگاه امروز، مسیری پر پیچ و خم را پیموده است.

پیر کاردین توضیح می دهد که در اوایل دهه نود میلادی دستگاهی برای چین دادن پارچه های کلفت وجود نداشت و آنها اولین دستگاه را ساختند که دویست هزار تا از آن در آمریکا به فروش رفت.

پیر کاردین به استفاده از اشکال هندسی و ساده گرایی در طراحی شهرت دارد. ایده های جالب و منحصر بفرد او در دهه هفتاد میلادی دنیای مد را تسخیر کرد اما در اوایل دهه نود میلادی از جذابیت طرح هایش کم شد.

کاردین نود و پنج ساله می گوید هر چند هنوز طراحی می کند اما دیگر قدرت تسخیر کت واک یا رژه مدل ها را ندارد. او می گوید برای هر چیز پایانی وجود دارد و آنچه از او به جا مانده میراث یک طراح مد برای مردم دنیا است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG