لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

مراسم چهلم بکتاش آبتین با شعار «درود بر آبتین و مرگ بر ظالمین» در شهر ری برگزار شد


مزار بکتاش آبتین - شهر ری
مزار بکتاش آبتین - شهر ری

به روزرسانی شده- مراسم چهلمین روز درگذشت بکتاش آبتین نویسنده، شاعر و فیلمساز ایرانی که در پی «بی‌توجهی» مسئولان زندان اوین به وضعیت جسمی او جان باخت، روز پنجشنبه ۲۸ بهمن در امامزاده عبدالله شهر ری برگزار شد.

شاهدان عینی می‌گویند در این مراسم بعد از اینکه گروهی از حاضران شعار «درود بر آبتین و مرگ بر ظالمین» سر دادند، ماموران به آنها حمله کردند.

هنوز گزارش رسمی درباره بازداشت احتمالی حاضران منتشر نشده است.

این درحالی است که کانون نویسندگان ایران در توئیتی خبر دستگیری یاشار تبریزی، تینا یوسف‌تبار، کامبیز نوروززاده، مهریار ظفرمند و لیلا میرغفاری را که برای شرکت در مراسم چهلم بکتاش آبتین گردهم‌ آمده‌ بودند، تایید کرد.

  • از صدای آمریکا ببینید | روایت محمد رسول‌اف از زندگی و مرگ بکتاش آبتین برای اولین بار همزمان از صدای آمریکا و ایران اینترنشنال پخش خواهد شد. این فیلم در گفت‌وگو با خانواده و همبندان، تعلل در درمان که منجر به مرگ بکتاش آبتین در زندان شد را بررسی می‌کند - پنج شنبه ۲۸ بهمن، ۸ شب


مهدی کاظمی، با نام هنری بکتاش آبتین، شاعر، نویسنده، و فیلمساز از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. او سال گذشته با اتهاماتی از جمله عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم شد.

او پنج مهر ۱۳۹۹ در اوج بحران شیوع کرونا در ایران برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد. این شاعر روز شنبه ۱۸ دیماه به دلیل «محرومیت از حق درمان به‌موقع» جان باخت.

گروهی از زندانیان سیاسی زندان‌های «تهران بزرگ» و «رجایی‌شهر» در بیانیه‌هایی با انتقاد از «بی‌توجهی» نهادهای بین‌المللی، اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی را مسئول مرگ آقای آبتین می‌دانند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG