لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۷

گروهی از زندانیان و فعالان مدنی در اعتراض به مرگ بکتاش آبتین «اعتصاب غذا» کردند


بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی
بکتاش آبتین، نویسنده و روزنامه‌نگار زندانی

سهیل عربی، از محکومان سیاسی در ایران، از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی در زندان‌های قرچک ورامین، تهران بزرگ‌، و اوین خبر داد. به گفته او تعدادی از فعالان مدنی بیرون از زندان نیز به زندانیان اعتصاب کننده پیوسته اند.

سهیل عربی خود زندانی سیاسی است که پیشتر در روز ۲۵ آبان ماه از زندان رجایی‌شهر آزاد شد، اما به مدت دو سال به برازجان تبعید شد.

وی در توئتیر خود نوشت، هدف زندانیان سیاسی و فعالان مدنی از اعتصاب غذا، «برخورد درست و بازدارنده با عوامل کشته شدن بکتاش آبتین و تمام زندانیانی است که در اثر شکنجه و بی مسئولیتی عوامل زندان جان خود را از دست دادند.»

این فعال سیاسی در ادامه افزوده است، این دادخواهان خواستار «اصلاح قوانین و پیشگیری از مرگ و زجر کشیدن هزاران انسان دربند هستند.»

بکتاش آبتین، شاعر زندانی در ایران و از اعضای کانون نویسندگان که به همراه رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو دیگر کانون نویسندگان، مهر ۱۳۹۹ برای گذراندن محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده بود،‌ ‌اواسط آذرماه در پی تشدید علائم ابتلا به کرونا به بیمارستان منتقل و در پی وخامت حال ۱۸ دی‌ماه در بیمارستان درگذشت.

مرگ او انتقادهای بسیاری را از دستگاه قضایی ایران به دنبال داشت.

مرگ زندانیان در ایران به دلیل عدم دسترسی به امکانات درمانی و انتقال دیرهنگام آنها به بیمارستان موضوع تازه‌ای نیست و پیشتر نیز زندانیان سیاسی مانند بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، قربانی بی‌توجهی مسئولین زندان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG