لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

مراسم «روشن کردن شمع» برای بکتاش آبتین با «دخالت نیروی انتظامی» پایان یافت


تصویری از مقابل بیمارستان ساسان تهران.
تصویری از مقابل بیمارستان ساسان تهران.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند تجمع دوستداران بکتاش آبتین، عضو زندانی کانون نویسندگان ایران که روز شنبه در بیمارستان درگذشت، با دخالت نیروهای انتظامی بر هم خورد و شرکت کنندگان در تجمع با دخالت ماموران متفرق شدند.

بر اساس گزارش‌ها در شبکه های اجتماعی، سوگواران این نویسنده زندانی در برابر بیمارستان ساسان در تهران تجمع و به یاد او شمع روشن کرده بودند اما ماموران پلیس خواهان پایان این مراسم شدند.

رضا اکوانیان، روزنامه‌نگار حوزه حقوق بشر نیز با انتشار عکس‌هایی از روشن کردن شمع مقابل بیمارستان ساسان تهران به یاد بکتاش آبتین، نوشت که او «امروز پس از ۳۷ روز درگیری با کرونا، به دلیل تاخیر در اعزام به بیمارستان با کارشکنی مسئولان و عدم رسیدگی به‌موقع پزشکی جان عزیزش گرفته شد. بکتاش عزیزمان را کشتند!»

مرگ بکتاش آبتین در پی ابتلا به کرونا در زندان، که صبح شنبه ۱۸ دی در بیمارستان اتفاق افتاد، واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی وزارت خارجه آمریکا، نهادهای صنفی، حقوق بشری و در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در مورد درگذشت بکتاش آبتین با ابراز همدردی با بازماندگان وی، از آقای آبتین به عنوان شاعر و نویسنده ای که به ناحق در بازداشت به سر می برد نام برد.

این سخنگو گفت: «با تأسف، از خبر درگذشت نابهنگام بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز ایرانی به ناحق بازداشت شده به دلیل عوارض کووید-۱۹ آگاه شدیم. ما این ضایعه را به بازماندگانش و همه کسانی که در غم از دست دادن او عزادار خواهند بود، تسلیت می گوییم.»

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد، مقامات جمهوری اسلامی ایران را مسئول مرگ بکتاش آبتین می‌داند، چرا که «او خودسرانه بازداشت و ناعادلانه به شش سال زندان محکوم شد و با محروم شدن از حق درمان بایسته، به کووید ۱۹ دچار و در بیمارستان درگذشت.»

XS
SM
MD
LG