لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

خاکسپاری بکتاش آبتین تحت فشار نیروهای امنیتی؛ کانون نویسندگان: خانواده‌ داغدیده‌ آبتین را تنها نگذارید


بکتاش آبتین (عکس از کانون نویسندگان)
بکتاش آبتین (عکس از کانون نویسندگان)

با تغییر زمان برگزاری مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین «تحت فشار نیروهای امنیتی»، گفته شده است که این مراسم بر خلاف اعلام پیشین ساعت ۳ روز یک‌شنبه ۱۹ دی در امام‌زاده عبدالله شهر ری برگزار می‌شود.

روز شنبه، کانون نویسندگان در اطلاعیه‌ای از طرف خانواده این شاعر و فیلم‌ساز فقید، نوشته بود که پیکر او روز دوشنبه ۲۰ دی به خاک سپرده خواهد شد و اعلام ساعت و محل مراسم را به بعد موکول کرده بود.

اما در بیانیه دوم کانون نویسندگان که ساعتی پیش منتشر شد، آمده است: «اکنون تحت فشار نیروهای امنیتی این تصمیم تغییر کرده و قرار است این مراسم امروز (یکشنبه ۱۹ دی ماه) ساعت ۳ در امامزاده عبدالله شهر ری برگزار شود.»

کانون نویسندگان ایران با «محکوم کردن فشار نیروهای امنیتی» از «مردم آزادی‌خواه» خواسته است با شرکت در این مراسم «خانواده داغدیده بکتاش آبتین را تنها» نگذارند.

بکتاش آبتین، شاعر، فیلم‌ساز، و عضو کانون نویسندگان ایران بود که ۱۵ آذر پس از وخامت حالش به دلیل ابتلا به کرونا از زندان به بیمارستان منتقل شده و برای ادامه روند درمان، در وضعیت کمای مصنوعی قرار گرفته بود، روز شنبه ۱۸ دی درگذشت.

آقای آبتین متولد ۱۳۵۳ (۴۷ ساله) بود. او پیش از زندانی شدن در ویدئویی گفته بود: «فضیلت پایداری، ایستادگی و مبارزه حلقه مفقوده سرزمین من است» و «حاضرم در جوانی جان شیرینم را فدا کنم.»

برخی تحلیل‌گران و فعالان سیاسی و مدنی مرگ او را «جنایت» و ادامه «قتل‌های زنجیره‌ای» اندیشمندان و نویسندگان ایران دانسته‌اند؛ قتل‌هایی که مسئول آن مقامات جمهوری اسلامی هستند.

شنبه شب دوستداران بکتاش آبتین با تجمع در مقابل بیمارستان ساسان، محل درگذشت او، با روشن کردن شمع یادش را گرامی داشتند، مراسمی که با «دخالت نیروی انتظامی» پایان یافت.

XS
SM
MD
LG