لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

بکتاش آبتین، نویسنده و شاعر زندانی، در بیمارستان درگذشت


تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران روی تخت بیمارستان.
تصویری از بکتاش آبتین،‌ از اعضای کانون نویسندگان ایران روی تخت بیمارستان.

کانون نویسندگان ایران روز شنبه، ۱۸ دی‌ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که بکتاش آبتین، نویسنده و شاعر زندانی، در بیمارستان درگذشته است.

کانون نویسندگان ایران هفته پیش اعلام کرده بود وضعیت بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو سابق هیئت دبیران این کانون، وخیم‌تر شده و پزشکان برای ادامه روند درمان، او را در وضعیت کمای مصنوعی قرار داده بودند.

بکتاش آبتین در ۱۵ آذر بعد از وخامت حالش در پی بروز علائم ابتلا به کرونا، از زندان به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد.

در بیانیه کانون نویسندگان آمده است: «بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت.»

این بیانیه تاکید می کند «حکومت آزادی‌ستیزان» جان آقای بکتاش آبتین را گرفت.

آقای بکتاش برندگان جایزه انجمن قلم آمریکا در سال گذشته میلادی بود.

در همین زمینه سوزان ناسل، مدیر اجرایی این سازمان مردم نهاد در بیانیه رسانه ای نوشت: «بدترین ترس‌های ما امروز تحقق یافت، زیرا ما در سوگ مرگ کاملاً قابل پیشگیری بکتاش آبتین سوگواری می‌کنیم، کووید یک قاتل طبیعی است، اما مرگ آبتین در هر مرحله توسط دولت ایران کمک و حمایت شد.»

پرونده بکتاش آبتین، به همراه دو نویسنده دیگر به نام‌های کیوان باژن و رضا خندان مهابادی در سال ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به جریان افتاد و احکام این نویسندگان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» دی ماه سال ۹۸ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

بنا بر احکام صادره بکتاش آبتین به شش سال زندان محکوم شده بود.

وی به همراه آقایان باژن و خندان مهابادی در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، روز ۵ مهرماه سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد.

XS
SM
MD
LG