لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

نسخه – سوال از شما، پاسخ از ما‌ | آیا واکسن سل بر جلوگیری از ابتلا به کرونا تاثیری دارد؟


هر هفته می‌توانید سوالات پزشکی خود را برای طرح با دکتر شیده رضایی برای صدای آمریکا به آدرس@sendvoa در تلگرام ما (کلیک کنید) بفرستید.

سوال | گفته می شود علت اینکه در ایالت‌های شرقی آلمان افراد کمتری نسبت به ایالتهای غربی مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند این است که آنها در گذشته واکسن سل زده‌اند. آیا واکسن سل تاثیری دارد؟

پاسخ | دکتر شیده رضایی: دانشمندان احتمال می دهند تزریق واکسن سل، ایمنی عمومی فرد را در مقابل بیماری های معینی از جمله کووید۱۹ افزایش دهد. از همین رو پژوهشگران چهار کشور دنیا مراحل ابتدایی کارآزمایی بالینی را برای بررسی اثربخشی واکسن قدیمی سل و ایجاد مصونیت در برابر کووید۱۹ آغاز کرده اند. واکسن ابتدا بر روی پزشکان و کارکنان بهداشتی و سپس سالمندان، که با خطر بیشتری برای سرایت ویروس و مرگ ناشی از آن روبرو هستند، آزمایش می شود. تحقیق از اواسط ماه میلادی گذشته، در کشورهای دانمارک، هلند، یونان و استرالیا آغاز شده و نتیجه آن در چند مرحله، کوتاه مدت، میان دوره ای و بلند مدت اعلام می شود.

اما درباره تفاوت مورد اشاره شما در ایالت های مختلف آلمان، در حال حاضر، بنا بر اعلامِ ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان، کووید۱۹ در همه ایالت های آلمان، از جمله استان های شرقی تورینگن، ساکسن و زاکسن-آنهالت، مشاهده شده است. در همین حال، میزان مرگ (حدود شش درصد) و خطر وخیم شدن بیماری در آلمان، متوسط ارزیابی می شود. تا امروز هیچ یک از مقام های بهداشتی و مؤسسات پژوهشی آلمان، اظهار نظری درباره تفاوت پوشش واکسیناسیون سل، در ایالت های شرق و غرب کشور و ارتبط آن با واکسن ب.ث.ژ یا سل نداشته اند.https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG