لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

نسخه – سوال از شما، پاسخ از ما‌ | چطور بفهمم درمان شده‌ام و به قرنطینه پایان بدهم


هر هفته می‌توانید سوالات پزشکی خود را برای طرح با دکتر شیده رضایی برای صدای آمریکا به آدرس@sendvoa در تلگرام ما (کلیک کنید) بفرستید.

سوال | حدود ۱۴روز پیش بدن درد و تب ۳۸درجه داشتم. دو روز فقط بعد حس بویایی وچشایی کامل نداشتم. چند روز خودم را قرنطینه کردم و بعد ۴ روز حالم کامل بهبود پیدا کرد. الان در سلامت کامل به سر میبرم بدون هیچ گونه علائمی. آیا بودن در کنار همسر و فرزندانم مشکلی ایجاد می‌کند؟

پاسخ | دکتر شیده رضایی: نشانه های شما حاکی از آن است که بی تردید به کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا مبتلا شده اید. علاوه بر این، از شرح حال شما چنین استنباط می شود که اولا ده روز است تب و سایر نشانه های بیماری را ندارید، و ثانیا آزمایش تشخیصی کرونا در مورد شما انجام نشده است. با توجه به این دو پیش فرض، طبق دستورالعمل سی.دی.سی_ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا، شما خطری برای آلوده کردن دیگران و خانواده تان ندارید و می توانید با رعایت فاصله و احتیاط های لازم که برای همگان توصیه می شود، به زندگی عادی بازگردید. این توصیه ها شامل، دوری از اماکن شلوغ و عمومی، رعایت فاصله یک و نیم متری با سایرین، و شستشوی مرتب دست ها و سطوح است.

علاوه بر این، تارنمای سی.دی.سی، که یکی از معتبرترین مراجع دنیا در مبارزه و پیشگیری از بیماری ها در جهان است، درباره طول مدت آلوده کنندگی افراد مبتلا به کرونا و دستورالعمل ِ بازگشت بی خطر آنها را به جامعه، چنین نوشته است: دوره سرایت کووید۱۹ در بیماران مختلف، متفاوت است و بهترین مرجع ممکن برای تعیین دقیق زمان بهبودی کامل، پزشک معالج فرد است.

اما اگر دسترسی مجدد به پزشک تان ممکن نیست، راهنمای زیر منبع علمی و قابل اعتمادی برای ارزیابی فردی و پایان قرنطینه خانگی است.

۱- افرادی که برای تشخیص بیماری آزمایش نداده اند، در صورتی که هر سه شرط زیر را داشته باشند، می توانید به قرنطینه خانگی پایان دهند:

  • از قطع تب، بدون مصرف داروی تب بر، ۷۲ ساعت یا سه شبانه روز گذشته باشد.
  • سرفه و تنگی نفس نداشته باشید.
  • دست‌کم هفت روز، از پایان همه علائم گذشته باشد.

۲- افرادی که برای تشخیص بیماری آزمایش داده اند، پس از حصول سه شرط زیر می توان قرنطینه را پایان داد.

  • تب آنها بدون نیاز به مصرف دارو قطع شده است.
  • سایر نشانه های بیماری مانند تنگی نفس و سرفه بهبود یافته است.
  • دو تست مکرر از ترشحات تنفسی آنها، با فاصله ۲۴ ساعت، منفی گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG